Clenbuterol – spalacz wysokiego ryzyka

Można pisać elaboraty na temat odchudzających właściwości zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy czy pieprzu kajeńskiego, wskazując przy tym nie tylko na pożądany wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, ale również podkreślając kwestię bezpieczeństwa stosowania. Są jednak takie osoby, które nie szukają kompromisów, dla których liczy się przede wszystkim skuteczność. Przykładem kontrowersyjnego środka używanego zarówno przez wyczynowych sportowców jak i amatorów jest lek – clenbuterol, zwany też przez niektórych „clenem”. Lek ten, pomimo iż niewłaściwie używany może okazać się bardzo niebezpieczny nie tylko dla zdrowia, ale również i życia ma jedną zaletę – spala tłuszcz. Przy czym nie mówimy tutaj o subtelnym wpływie na lipolizę i termogenezę, tylko o drastycznym przyspieszeniu tempa przemiany materii.

Czym jest „clen”?

Clenbuterol jest lekiem zaliczanym do agonistów receptorów beta2-adrenergicznych, stosowanym w leczeniu astmy oskrzelowej (wbrew temu co twierdzą niektórzy nie jest to steryd!). W krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych środek tez został wycofany z lecznictwa w roku 1988 po jednej z głośnych afer, jednak stosowany jest nadal w weterynarii. Clenbuterol działa rozszerzająco na oskrzela, a co szczególnie istotne dla osób stosujących go w ramach niedozwolonego wspomagania – silnie zwiększa termogenezę, doprowadzając do nasilonego wydatkowania energii. Oprócz tego środek ten podnosi ciśnienie tętnicze krwi i działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Jak działa „clen”?

W zasadzie działanie clenbuterolu przyrównać możemy do działania efedryny, przy czym podkreślić należy, że jego działanie jest o wiele silniejsze. Środek ten zwiększa aktywność katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy), które z jednej strony wpływają na napięcie mięśni gładkich (relaksują mięśnie gładkie dróg oddechowych oraz wywołują zwężenie światła naczyń krwionośnych), a z drugiej nasilają procesy termogenezy i lipolizy. Katecholaminy działają także stymulująco, pobudzają do działania, zwiększają czujność oraz wpływają dodatnio na dotlenienie tkanki mięśniowej, przez co zwiększają zdolności wysiłkowe. Jak więc widać clenbuterol może mieć zastosowanie nie tylko jako spalacz, ale również środek pobudzający i poprawiający wytrzymałość… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *