Prolaktyna – biologiczna rola oraz przyczyny i skutki jej nadmiaru

Prolaktyna (PRL) jest jednym z hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn) i chociaż swoją budową przypomina wyraźnie hormon wzrostu (GH), to fizjologiczne skutki jej aktywności są zdecydowanie odmienne.

Prolaktyna stymuluje procesy wzrostowe, niestety jednak i obejmują one tkanki mięśniowej, a pobudza rozwój gruczołów piersiowych i stymuluje laktację. Jak więc łatwo się domyślić, produkcja tego hormonu naturalnie wzrasta w czasie ciąży i okresie karmienia piersią. Niestety nieraz zdarza się tak, że podwyższony poziom prolaktyny pojawia się ni stad ni zowąd powodując prawdziwy bałagan w organizmie, oprócz opisanej powyżej roli prolaktyna pełni bowiem także wiele funkcji w układzie nerwowym, wpływając na nastrój czy popęd seksualny, a co szczególnie istotne wykazuje działanie przeciwstawne do hormonów płciowych.

Nadmiar prolaktyny jest więc istotnym problemem, a jego konsekwencje mogą okazać się wyjątkowo uciążliwe, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Więcej: http://potreningu.pl/artykuly/1146/prolaktyna–biologiczna-rola-oraz-przyczyny-i-skutki-jej-nadmiaru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *