W sobotę rusza wiosenny sezon startowy w sportach sylwetkowych. Tradycyjnie, zaczyna się on od „Debiutów PZKFiTS” – zawodów przeznaczonych dla osób, które pierwszy raz pojawią się na scenie. Historia „Debiutów PZKFiTS” zaczęła się w 1994 r, kiedy to w Bydgoszczy zorganizowano pierwsze takie zawody. W początkowych latach zasięg „Debiutów” był ograniczony i startowało w nich nie więcej niż 20 zawodników z Bydgoszczy i okolic.
Ale już w 1998 r liczba startujących wzrosła do 40, a poziom zawodników wzrósł na tyle, że z czasem zaczęli sięgać po medale Mistrzostw Polski (Jarosław Makowiecki, Piotr Pielużek, Robert Kiesz).
Popularność u poziom „Debiutów” cały czas wzrastał. W roku 2000 debiutuje na ich scenie (w kinie „Adria”) pojawia się wyjątkowa gwiazda – późniejszy mistrz świata mężczyzn Kamil Majek. Majek był tak wielkim talentem, że już jesienią tego samego roku wywalcza tytuł wicemistrza świata juniorów, 3 lata późnej zostaje mistrzem Europy mężczyzn, w 2005 r wicemistrzem World Games, a w 2006 r – mistrzem świata.
W roku 2000 „Debiuty” z roku 2000 debiutuje w Bydgoszczy wyjątkowa gwiazda – późniejszy mistrz świata mężczyzn Kamil Majek. Majek był tak wielkim talentem, że już jesienią tego samego roku wywalcza tytuł wicemistrza świata juniorów, 3 lata późnej zostaje mistrzem Europy mężczyzn, w 2005 r wicemistrzem World Games, a w 2006 r – mistrzem świata. W 2002 r „Debiuty” żegnają się z Bydgoszczą i jest pożegnanie w wielkim stylu – swoją wspaniałą karierę zaczyna na nich późniejsza „Pierwsza Dama” polskiej kulturystyki Agnieszka Ryk. Trzy lata później zdobywa najbardziej prestiżowe tytuły międzynarodowe IFBB: zostaje mistrzynią World Games oraz mistrzynią świata.
W 2003 r. „Debiuty” przenoszą się do Ostrowi Mazowieckiej i z tym miastem związane są po dzień dzisiejszy, chociaż czeka je jeszcze jedna „wewnętrzna” przeprowadzka, do nowiutkiego, wspaniałego Centrum Sportowego MOSiR przy ul. Trębickiego 10, wybudowanego kosztem 25 mln zł, przy udziale funduszy z Unii Europejskiej.
Rok 2005 zapisuje się „złotymi” zgłoskami w historii tej imprezy: pojawia się na niej największa gwiazda w historii polskiej kulturystyki, Robert Piotrkowicz. Robert wygrywa kategorię open i już na jesieni tego samego roku zdobywa brązowy medal MŚ Mężczyzn. A potem sypię się dalsze tytuły i medale, które trudno tu wszystkie wymienić, ale najważniejsze to: tytuł mistrza świata w open (2007), mistrza Europy (2007), wicemistrza Arnold America (2008), przejście na zawodowstwo (2009), zwycięstwo w turnieju Mr. Europe Pro 2013 oraz trzykrotny udział w elitarnym konkursie zawodowców Mr. Olympia.
W następnych latach pojawiają się kolejne przyszłe gwiazdy: wicemistrzyni Europy i Arnold Classic Europe w fitness sylwetkowym Magdalena Krajkowska, zwycięzca Arnold America 2011 i pierwszej amatorskiej Olympii w kulturystyce klasycznej Mariusz Bałaziński, mistrz świata 2011 w kulturystyce klasycznej Mateusz Kołkowski, mistrz Europy i zwycięzca Arnold America w kulturystyce Marcin Kosel, : mistrzyni Europy kobiet w fitness sylwetkowym 2009 Renata Jabłońska, absolutna mistrzyni świata juniorek 2008 Agata Radziwoniuk.
Największym odkryciem „Debiutów 2009” był bez wątpienia Karol Małecki, późniejszy wicemistrz Europy w kulturystyce oraz tryumfator Amatorskiej Olympii i Arnold Classic Europe.. W 2010 roku debiutują: przyszły mistrz Europy w kulturystyce klasycznej Przemysław Żokowski oraz przyszły brązowy medalista ME w fitness Mariusz Lewandowski. Liczba uczestników „Debiutów” po raz pierwszy przekracza 100 !
W roku ubiegłym mamy już 144 startujących, a najbardziej błyskotliwą karierę robi zwycięzcą nowej konkurencji – męskiej sylwetki – Mariusz Czerniewicz. W kwietniu zostaje wicemistrzem Polski a na jesieni – wicemistrzem świata i historycznym zwycięzcą pierwszego Pucharu Bena Weidera w Atenach oraz drugim polskim zawodowcem, oprócz Roberta Piotrkowicza. Świetnie prezentują się też panie: mistrzyni fitness sylwetkowego Kinga Szweda, która w niedługim czasie zostaje sensacyjną mistrzynią Polski w open a dwa tygodnie później wchodzi do finału ME Kobiet.Podobne sukcesy odnosi tryumfatorka kategorii open w bikini fitness, Hanna Garboś.
W tym roku będzie łącznie 17 kategorii, w tym dwie kategorie bikini fitness: do 166 cm i powyżej 166 cm i aż 6 kategorii kulturystyki mężczyzn (dochodzi waga 85 kg). Do czwartku na „Debiuty” zgłosiło się już 230 zawodniczek i zawodników, w tym, aż 62 w męskiej sylwetce, która – jak wszystko na to wskazuje – niedługo zmieni nazwę na „Beach bodybuilding” czyli „kulturystykę plażową”, co zresztą wiernie oddaje jej charakter i strój startowy. Prowadzone są negocjacje z organizatorem, aby podzielić tę konkurencję na 2 kategorie, po ok. 30 zawodników każda.
Szykują się więc znowu duże i atrakcyjne zawody. Aby zobaczyć wschodzące gwiazdy na żywo, trzeba pofatygować się do Hali Sportowej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Trębickiego 10. Zawody odbędą się w sobota, 22 marca.
Sesja poranna, godz. 9:00:
– Fitness kobiet
– Fitness mężczyzn
– Kobieca sylwetka
– Kulturystyka klasyczna mężczyzn : 175 cm, 180 cm, +180 cm
Sesja popołudniowa, godz. 15:00:
– Kulturystyka mężczyzn: 70 kg, 75 kg, 80 kg, 85 kg, 90 kg, +90 kg
– Fitness sylwetkowe: 163 cm, + 163 cm
– Męska sylwetka
– Bikini fitness kobiet: 166 cm i +166 cm
Ale jest też dobra informacja dla tych, którzy do Ostrowi nie będą mogli przyjechać. Otóż telewizja TVP 2 w programie „Pytanie na śniadanie” zamierza przeprowadzić cztery wejścia z „Debiutów”. Orientacyjny czas tych wejść: 08:00; 08:35; 09:35; 10:20.
Serdecznie pozdrawiam,
Andrzej Michalak
Dyskusja w temacie na forum.