Jednym z najważniejszych organów człowieka jest wątroba, która pełni bardzo wiele funkcji. Jest to jedyny narząd, który bardzo sprawnie się regeneruje i na którego kondycję i pracę mamy ogromny wpływ poprzez stosowanie leków, suplementów oraz dietę i aktywność. Mimo że wątroba jest elementem układu pokarmowego, to jej działanie na organizm jest uniwersalne i wielotorowe, nie ogranicza się tylko do procesu trawienia.
(Materiał reklamowy)
Wielozadaniowa wątroba
Detoks
Wątroba odgrywa rolę detoksykacyjną, między innymi oczyszcza krew z niebezpiecznych toksyn takich jak alkohol czy leki. Neutralizuje i magazynuje szkodliwe dla organizmu substancje, przekształca amoniak i tworzy mocznik, czy degraduje hormony. Pełni w ten sposób role odtruwającą dla całego organizmu. Jej działanie filtrujące ma wpływ na układ krążenia a dokładniej na krwinki czerwone, gdyż jest ona odpowiedzialna za przemiany hemu, które są elementem erytrocytów.
Krew i żółć
Dodatkowo prawidłowa praca wątroby jest niezbędna do utrzymania optymalnej hemostazy, czyli na przykład zapewnienie odpowiedniej krzepliwości krwi. Jednak to nie jedyne ważne dla zdrowia funkcje, jakie pełni ten organ. Jednym z jej zadań jest produkcja żółci, która umożliwia trawienie składników odżywczych. Między innymi z tego powodu jest ona bardzo ważna w procesie przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Jest ona odpowiedzialna między innymi za uwalnianie glukozy i magazynowanie glikogenu.
Funkcje magazynujące
Dodatkowo gromadzi ona witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminę A, E, K oraz D, a także witaminę B12, oraz żelazo. Oczywiście to tylko ogólnie omówione funkcje wątroby, gdyż o jej wpływie na organizm człowieka można napisać całe książki, niestety jednak mimo jej tak istotnego wpływu na organizm, bardzo wiele osób naraża ten organ na wiele dolegliwości i chorób.
Wątroba pod presją współczesnego życia
Coraz częściej diagnozuje się zarówno alkoholowe, jak i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, uszkodzenia spowodowane toksynami, czy zapalenie wątroby. Wielu z tych chorób można byłoby uniknąć, gdyby zapewniono odpowiednią dietę, aktywność oraz suplementację.
Czy wspierasz regenerację wątroby?
Wątroba jest organem, który mimo uszkodzenia czy zatrucia może się zregenerować, jednak wymagane jest do tego odpowiednie wsparcie i zmiana stylu życia. Istnieje wiele ziół, które wykazują działanie lecznicze i wpływają na poprawę pracy tego ważnego gruczołu. Jednym z nich jest ostropest plamisty, który zawiera w swoim składzie sylimarynę, czyli kompleks flawonolignanów, wykazujący działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, żółciopędne i antyoksydacyjne.
Sylimaryna
Sylimaryna działa osłonowo na wątrobę, a dokładniej wzmacnia jej ścianki, dzięki czemu lepiej jest chroniona przed toksynami. Dodatkowo zwalcza ona wolne rodniki, które uszkadzają jej komórki.
Karczoch
Kolejną rośliną, której działanie ma korzystny wpływ na wątrobę, jest karczoch zwyczajny, zawierający cynarynę. Działa ona głównie żółciopędnie oraz wpływa na obniżenie poziomu lipidów we krwi, a także trójglicerydów oraz cholesterolu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Działanie hepatoprotekcyjne karczocha polega również na jego antyoksydacyjnym wpływie na komórki oraz zwiększeniu przepływu krwi przez wątrobę.
SFD OSTROPEST PLUS KARCZOCH
Obie wymienione substancje można znaleźć w produkcie marki SFD OSTROPEST PLUS KARCZOCH, który w swoim składzie zawiera w jednej tabletce aż 125 mg ostropestu plamistego, w tym 100 mg sylimaryny, oraz 200 mg karczocha zwyczajnego, w którym zawarte jest 10 mg cynaryny. Produkt ten został stworzony z myślą o osobach, które nie tylko mają już problem z wątrobą i muszą przyśpieszyć jej regenerację oraz poprawić jej prace, ale dedykowany jest również osobom, które z powodu stosowanych leków, złej diety powinny profilaktycznie wspierać pracę tego organu.