Sok z pomarańczy chińskiej, a ciśnienie krwi

W badaniach stwierdzano np. iż regularnie spożywanie cytryn ma wpływ na ciśnienie krwi, szczególnie jeśli była stosowana przy aktywności fizycznej np. regularnym chodzeniu.

W badaniu uwzględniono 22 zdrowe osoby (w wieku 18–59 lat) i losowo podzielono je na dwie grupy po 11 osób. Grupa A przez 4 tygodnie spożywała komercyjny sok z pomarańczy chińskiej, a druga grupa naturalny sok z tego samego owocu. Po dwutygodniowym okresie przerwy grupy zamieniono miejscami. Oceniono wpływ soku pomarańczowego z różnych źródeł na ciśnienie krwi w kolejnych 4 tygodniach. Poproszono uczestników o wypijanie 500 ml dziennie naturalnego lub komercyjnego soku dwa razy dziennie podczas śniadania i kolacji. 

Wyniki

Odnotowano znacznie lepsze rezultaty po komercyjnym soku (prawie 6% spadek ciśnienia skurczowego i ponad 5% rozkurczowego), prawdopodobnie dlatego, iż wspomniany sok był bardziej skoncentrowany od naturalnego. Naukowcy sądzą, iż mogła być to kwestia wyższej zawartości flawonoidów, pektyn i olejków eterycznych w skoncentrowanym produkcie, w porównaniu do naturalnego soku.

Komentarz

Biorąc pod uwagę ładunek cukrów, taka terapia nie jest przeznaczone dla wszystkich osób, na pewno nie dla odchudzających się.

Referencje: Sedigheh Asgary, Mahtab Keshvari „Effects of Citrus sinensis juice on blood pressure”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3653258/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *