Nie od dzisiaj wiadomo, iż dieta oraz aktywność fizyczna mają wpływ na zdrowie. Jednak o tym, jak wielkie znaczenie ma utrzymanie odpowiedniego stanu układu sercowo-naczyniowego dowiadujemy się z przeprowadzanych badań.
Interesujące badanie
Oszacowano ryzyko dla układu sercowo-naczyniowego, oszacowane na podstawie wyniku LE8. Wynik LE8, który składa się z 8 elementów:
- dieta
- aktywność fizyczna
- ekspozycja na tytoń/nikotynę
- sen
- wskaźnik masy ciała
- lipoproteiny o niskiej gęstości (cholesterol)
- stężenie glukozy we krwi
- ciśnienie krwi
Zdrowie układu sercowo-naczyniowego oceniono na początku badania i podzielono na niski (wynik LE8 <50), umiarkowany (wynik LE8 ≥50, ale <80) i wysoki (wynik LE8 ≥80). Stężenie glukozy we krwi nie jest tylko miernikiem stanu zdrowia metabolicznego i markerem wskazującym na cukrzycę, jest skorelowane z postępem miażdżycy, dysfunkcji nerek i śródbłonka.
Co mierzono?
Naukowców najbardziej interesowała oczekiwana długość życia, bez występowania 4 głównych chorób przewlekłych (choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, rak i demencja).
Co ustalono?
Wyniki. Spośród 135199 dorosłych w wieku ok. 55,4 roku:
4712 mężczyzn wykazywało słaby poziom zdrowia układu sercowo-naczyniowego, 48955 mężczyzn charakteryzował średni, a 6748 wysoki. U kobiet było to odpowiednio: 3661 (niski), 52192 (średni) i 18931 (wysoki).
W wieku 50 lat szacowany czas wolny od choroby wynosił 21,5 roku dla mężczyzn o kiepskim stanie układu sercowo-naczyniowego, 25,5 roku dla poziomu średniego i 28,4 roku dla poziomu wysokiego.
W wieku 50 lat szacowany czas wolny od choroby wynosił 24,2 roku dla kobiet o kiepskim stanie układu sercowo-naczyniowego, 30,5 roku dla poziomu średniego i 33,6 roku dla poziomu wysokiego.
To oznacza, że mężczyźni dbający o zdrowie układu sercowo-naczyniowego żyli nawet ok. 7 lat dłużej bez choroby zagrażającej życiu, w porównaniu do grupy o kiepskim stanie zdrowia. U kobiet różnica była bardziej wyraźna i wynosiła nawet 9,4 roku. O zdrowie warto dbać, póki jest na to czas.
Referencje:
Xuan Wang i in. Association of Cardiovascular Health With Life Expectancy Free of Cardiovascular Disease, Diabetes, Cancer, and Dementia in UK Adults https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2801750