Zielonej herbacie przypisuje się liczne właściwości prozdrowotne, między innymi związane z redukcją tkanki tłuszczowej, osłoną antyoksydacyjną.
Herbatę pije się w trzech postaciach: czarnej, zielonej i oolung. Niestety, podczas technologicznego procesu produkcji czarnej herbaty 75% katechin ulega enzymatycznym przemianom (utlenieniu, dekarboksylacji i polimeryzacji).
Czy zielona herbata oraz kawa są powiązane z cukrzycą?
W badaniu uwzględniono dane od 17 413 osób (6727 mężczyzn i 10 686 kobiet), którzy mieli 40 do 65 lat. Nie cierpieli z powodu cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych lub raka. Wypełnili kwestionariusz dotyczący konsumpcji kawy, herbaty czarnej, zielonej i oolong. Uwzględniono dane o cukrzycy pochodzące od lekarza.
Wyniki:
Spożywanie zielonej herbaty i kawy związane ze zmniejszeniem ryzyka. wystąpienia cukrzyc.
Osoby pijące co najmniej 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie były narażone na 33% niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy, w porównaniu z tymi, które piły mniej, niż 1 filiżankę tygodniowo. Osoby pijące co najmniej 3 filiżanki kawy dziennie były narażone na 42% niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy, w porównaniu z tymi, które piły mniej, niż 1 filiżankę tygodniowo. Nie stwierdzono związku między spożywaniem herbat czarnych lub oolong, a ryzykiem cukrzycy.
Wniosek: Całkowite spożycie kofeiny z tych napojów wiązało się z 33% zmniejszonym ryzykiem cukrzycy. Korelacja była bardziej wyraźna u kobiet i mężczyzn z nadwagą.
Referencje:
Hiroyasu Iso, MD i in. „The Relationship between Green Tea and Total Caffeine Intake and Risk for Self-Reported Type 2 Diabetes among Japanese Adults” https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/0003-4819-144-8-200604180-00005