Naukowcy przeprowadzili badanie i porównali olej kokosowy, oliwę oliwek oraz masło.
Uczestnicy byli rekrutowani przez BBC. Były to osoby w wieku 50-75 lat, bez rozpoznanej choroby nowotworowej, chorób układu krążenia lub cukrzycy, nie stosujące leków obniżających stężenia lipidów, mogących stosować diety o wysokiej zawartości tłuszczu.
Badani stosowali przez 4 tygodnie (dodatkowo, w diecie):
50 g: oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub niesolonego masła,
Wyniki po 4 tygodniach:
- stężenia LDL-C były znacząco zwiększone w grupie stosującej masło (wzrost o 0.33 mmol / L)
- w porównaniu z olejem kokosowym stężenie LDL w grupie stosującej masło było wyższe o 0,42 mmol / L
- w porównaniu z oliwą z oliwek stężenie LDL w grupie stosującej masło było wyższe o 0,38 mmol / L
- stężenie LDL było podobne w grupach oliwy z oliwek i oleju kokosowego – ale paradoksalnie osoby stosujące olej kokosowy odnotowały większy spadek LDL!
- olej kokosowy znacznie zwiększał HDL-C w porównaniu z masłem (różnica +0,18 mmol / L) lub oliwą z oliwek (różnica +0,16 mmol / L).
- oliwa z oliwek miała najmniejszy wpływ na wzrost cholesterolu całkowitego, a masło największy, olej kokosowy lokował się w środku stawki,
- trójglicerydy wzrosły nieznacznie tylko w grupie oleju kokosowego,
- stan zapalny (CRP; c-reaktywna proteina) wzrósł nieznacznie tylko w grupie oliwy z oliwek (wykazuje ona działanie prozapalne, bo ma za dużo omega-6, a za mało kwasów omega-3),
- nie stwierdzono istotnych różnic w zmianach masy ciała, BMI, otyłości (mierzonej centralnie), glikemii na czczo, skurczowym lub rozkurczowym ciśnieniu krwi w żadnej z trzech grup interwencyjnych.
Wnioski
Co prawda masło i olej kokosowy są tłuszczami nasyconymi, a oliwa z oliwek zawiera głównie tłuszcze jedno i wielonienasycone (omega-9 np. kwas oleinowy, omega-6 np. kwas linolowy), a bardzo niewiele tłuszczy nasyconych (np. kwas palmitynowego) i kwasów omega-3 (np. kwas alfa-linolenowego) to jednak w kontekście poprawy LDL olej kokosowy okazał się lepszy! Na dodatek olej kokosowy znacznie zwiększał HDL-C. To badanie pokazuje, iż dotychczasowa klasyfikacja cholesterolu (jako dobry lub zły) jest bezsensowna (o czym pisałem obszernie przy innej okazji). Czy stosować olej kokosowy? Jak w każdym innym przypadku liczy się rozsądek i umiar. Podobnie oliwa z oliwek w nadmiarze staje się szkodliwa, gdyż działa prozapalnie wskutek złych proporcji O6/03 (podobnie jak większość tłuszczy roślinnych). Masło z pewnością jest lepszą alternatywą w porównaniu do margaryny, o czym wiadomo od wielu lat. Nie istnieją przesłanki by nazywać olej kokosowy złym, gdyż tłuszczami nasyconymi bezpodstawnie straszono od kilkudziesięciu lat (i okazało się to nieprawdą).