Propolis chroni wątrobę na „cyklu” sterydowym?

Chociaż sterydy anaboliczne i androgenne takie jak boldenon, mogą zwiększać beztłuszczową masę mięśniową, siłę oraz zdolność do dłuższego i cięższego treningu, poważne skutki uboczne sterydów są liczne i mogą nie być odwracalne.

Badanie Lamiaa A. A. Barakat i in. zostało zaprojektowane w celu zbadania roli propolisu w poprawie uszkodzenia wątroby i nerek u boldenonu u samców szczurów. 40 dorosłych szczurów podzielono na cztery grupy.

Pierwsza grupa kontrolna obejmuje zwierzęta, którym wstrzykiwano domięśniowo oliwę z oliwek przez 12 tygodni (placebo). Druga grupa to szczury otrzymujące propolis (dożołądkowo, 400 mg / kg masy ciała). Trzecia grupa eksperymentalna obejmuje zwierzęta, które otrzymały zastrzyki domięśniowe boldenonu (5 mg / kg masy ciała) przez 12 tygodni. Czwarta grupa w której szczury otrzymywały boldenon (zastrzyki domięśniowe, 5 mg / kg masy ciała) i propolis (dożołądkowo, 400 mg / kg masy ciała).

Badanie jest niezmiernie słabe ze względu na rażące błędy. Z tabelek wynika, iż kuracja oliwą z oliwek i propolisem bije na głowę podawanie boldenonu pod względem wpływu na hemoglobinę, hematokryt czy płytki krwi. Jeśli skoryguje się dane bazując na danych empirycznych, wyniki są dość spójne. I tak.

Kuracja boldenonem miała duży wpływ na:

  • stężenie cholesterolu (wzrost o ~64%!)
  • mocznik (wzrost o ~144%),
  • kreatyninę (prawie dwukrotny wzrost),
  • stężenie sodu, potasu, wapnia, magnezu,
  • enzymy wątrobowe (ponad dwukrotny wzrost) i fosfatazę alkaliczną,

Podawanie propolisu znacząco zmniejszyło spowodowany boldenonem wzrost stężenia cholesterolu (o 23.2%) i mocznika (o 30.6%) oraz zniwelowało wzrost enzymów wątrobowych. Propolis miał też wpływ na spadek aminotransferazy asparaginianowej o 18.5%  i fosfatazy alkalicznej o 13.5%. Hamował też w pewnym stopniu leukocytozę, która wystąpiła po podawaniu boldenonu. Jak widać z tego eksperymentu: duże dawki boldenonu mogą mieć wpływ na pracę nerek i wątroby, zwiększają też ryzyko zakrzepowo zatorowe (ilość płytek krwi wzrosła o 23%, a hematokryt o 34.9%). Propolis może w pewnym stopniu zniwelować ryzyko związane ze stosowaniem boldenonu (o ile tak samo będzie u ludzi).

Referencje:

Lamiaa A. A. Barakat „Role of Propolis in Improving Hepatic and Renal Damage in Boldenone Undecylenate in Male Rats” http://www.openscienceonline.com/journal/archive2?journalId=712&paperId=1457

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *