Anapolon – badanie naukowe

Naukowcy sprawdzali jak oxymetholone lub oxymetholone + ketotifen wpłyną na budowanie masy mięśniowej przez 7.5 miesiąca. Ketotifen wpływa na hamowanie czynnika martwicy nowotworów α (TNFα), co może mieć wpływ na wzrost masy ciała – stwierdzano to w innych badaniach. Naukowcy napisali, iż badanie trwało średnio 31.6 tygodni.

Zastosowano łączną dawkę 32 g anapolonu w pierwszej oraz 34.2 g w drugiej grupie. Czyli ponad 1 g tygodniowo, 4.2 g na miesiąc, ~31.5 g anapolonu w ciągu 7.5 miesiąca.

Trzydziestu pacjentów zostało losowo przydzielonych do grup:

  • oksymetolonu (150 mg dziennie w 3 podzielonych porcjach),
  • oksymetolonu z ketotifenem (150 mg oksymetolonu dziennie w 3 podzielonych porcjach + ketotifen 2 x 50 mg dziennie),
  • kontrolnej (nic nie dostali),

Wyniki po 30 tygodniach terapii:

  • średni przyrost masy ciała wynosił 8,2 kg (+ 14,5% masy ciała od czasu  rozpoczęcia badania) w grupie oksymetolonu,
  • średni przyrost masy ciała wynosił 6,1 kg (+ 10,9%) w grupie oksymetolonu z ketotifenem,
  • w grupie kontrolnej utracono średnio 1.8 kg masy ciała,

Ocena kwestionariuszy jakości życia ujawniła znaczny wzrost apetytu i spożycia pokarmu (91%), zmniejszenie osłabienia i zmęczenia w 68% przypadków oraz poprawę samopoczucia w 61% przypadków. Anapolon był bezpieczny i sprzyjał przyrostom masy ciała u pacjentów z wyniszczeniem spowodowanym zakażeniem HIV-1. Dodanie ketotifenu nie zwiększało w tym przypadku przyrostów masy ciała.  Nie stwierdzono znacznych skutków ubocznych (poza zmęczeniem u 2 i impotencją u 1 pacjenta), choć zmarło 3 pacjentów z grupy anapolonu i 1 z grupy kontrolnej.

Referencje:

Ulrich R. Hengge i in. „Oxymetholone promotes weight gain in patients with advanced human immunodeficiency virus (HIV-1) infection”  https://doi.org/10.1079/BJN19960116

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *