Sterydy anaboliczno-androgenne mają wpływ na funkcjonowanie jąder. W badaniach Andressa Bueno i wsp. oceniono wpływ winstrolu i boldenonu na funkcjonowanie jąder szczurów. Boldenonu oficjalnie nie stosuje się u ludzi, nie jest to środek leczniczy, jednak jest niezmiernie popularny wśród kulturystów.
Podawano winstrol i boldenone:
- w dawkach ponadfizjologicznych, ale krótko (protokół I)
- w średnich dawkach przez dłuższy okres czasu (protokół II)
- w małych dawkach przez długi okres czasu (protokół III).
Zarówno protokół I, jak i III, zwiększyły ilość reaktywnych form tlenu, azotynów i azotanów. Ilość GSH, cysteiny (CSH) oraz homocysteiny zmniejszyły się tylko przy stosowaniu protokołu III.
Okazuje się, że oral-turinabol (cudowne dziecko programu dopingowego 14,25) może mieć związek z wywoływaniem mięśniakomięsaka gładkokomórkowego jądra.
Pacjent 10 lat był wyczynowym ciężarowcem w Niemieckiej Republice Demokratycznej, jako zawodnik „kadry A” biorący udział w międzynarodowych mistrzostwach. Od wieku 18 lat, przez 5 lat pod koniec lat 70. przyjmował systematycznie wysoką dawkę 4-chloro-1-dehydro-17a-metylotestosteronu (doustnie-Turinabol; VEB Jenapharm, Jena, Turyngia, NRD), a następnie kontynuował cykl w latach 80. XX wieku. Maksymalnie brał 20 tabletek dziennie, każda miała najprawdopodobniej 5 mg. Pacjent został poinformowany przez lekarzy o skutkach ubocznych stosowanej substancji. Zauważył znaczne działania niepożądane, takie jak ginekomastia, jednak dalej brał „turę”, ponieważ obawiał się, że nie zrobienie tego zakończy jego karierę. Co więcej, pacjent poinformował, że turinabolu nie podawano mu tylko bezpośrednio przed zawodami (tak prymitywny był system antydopingowy). Otrzymywał również iniekcyjny testosteron.
Najbardziej zdumiewa fakt, iż mięśniakomięsak gładkokomórkowy jądra to niesamowicie rzadki rodzaj nowotworu. Był tylko trzy razy opisany w literaturze i to z reguły u osób w wieku > 65 lat. Tymczasem mężczyzna zachorował w wieku 32 lat.
Czy to sprawka turinabolu czy może jest to niesamowity zbieg okoliczności? Tego się nie dowiemy. Niemniej, u zwierząt manipulacja hormonalna może wywołać mięsaka gładkokomórkowego. Badania na złotych chomikach syryjskich wykazały rozwój mięśniaków gładkokomórkowych powrózka nasiennego i najądrza nawet u 100% zwierząt po kuracji propionianem testosteronu i dietylostilbestrolem.
Referencje:
Andressa Bueno “Impacts of dose and time of boldenone and stanazolol exposure in inflammatory markers, oxidative and nitrosative stress and histopathological changes in the rat testes” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0093691X16305659
Michael Froehner M.D i in. “Intratesticular leiomyosarcoma in a young man after high dose doping with oral‐turinabol” https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/%28SICI%291097-0142%2819991015%2986%3A8%3C1571%3A%3AAID-CNCR26%3E3.0.CO%3B2-C