Białko sojowe a leczenie objawów zespołu jelita drażliwego

Jedzenie soi to dla niektórych nadal kontrowersyjny temat. Jednak nowe badanie sugeruje, że jedzenie soi może złagodzić objawy związane z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak zapalenie okrężnicy i utrata funkcji bariery jelitowej.

WYŚMIENITE BIAŁKO ROŚLINNE

Na czym polegało badanie?

Naukowcy z Pennsylvania State University przeprowadzili je na gryzoniach, które miały problemy jelitowe podobne do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Podmienili oni część źródeł białka na koncentrat białka sojowego (70% stanowiło białko sojowe, a resztę inne składnik w tym także błonnik sojowy). Szacuje się, że stanowiło ono zaledwie 12% całego spożycia białka, ponieważ nie chciano  wprowadzać drastycznych zmian, a jedynie znaleźć „scenariusz”, który mógłby dać jakiś kierunek w diecie osób z podobnymi problemami. Użyte dawki były też równoważne ilości, która mogłaby być potencjalnie zastosowana u ludzi.

Co zaobserwowano?

Zaobserwowano, że myszy, które otrzymały koncentrat białka sojowego miały mniejsze spadki masy ciała i mniejszy obrzęk śledziony. Zespół naukowców uważa, że podobnie stać się może w przypadku ludzi, jednak nie mają jeszcze klarownych dowodów na to, że to białko sojowe zmniejsza objawy, choćby ze względu na to, że koncentrat zawierał także inne składniki m.in. błonnik sojowy. Przyszłe badania przeprowadzone przez badaczy będą miały na celu ustalenie, czy ich odkrycia można powtórzyć u ludzi. Białko sojowe jest łatwo dostępnym składnikiem żywności, który jest już stosowany jako substytut mięsa.

Na chwilę obecną badania nie sugerują, by unikać soi a wręcz podkreślają, że stanowi ona dobre źródło aminokwasów dla wegetarian i wegan. Jest to kompletne źródło białka, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które odgrywają istotną rolę we wspieraniu funkcji życiowych organizmu.

Oczywiście nie można popadać w skrajności i jeść tylko produkty sojowe. Soja może być częścią zdrowej diety, jeśli jest spożywana z umiarem. Warto też szukać jak najmniej przetworzonych produktów.

Źródło: jnutbio.com/article/S0955-2863(16)30753-7/fulltext

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *