Zasada “instynktu” wg. Franco Columbu

indeks

Źródło zdjęcia

W nowoczesnej, powszechnie stosowanej metodyce treningu kulturystycznego stworoznego przez Joe Weidera dominują pewne zasady dotyczące jakości i charakteru ćwiczeń. Wśród tych ponad 20 podstawowych zasad najmniej znana i bardzo różnie interpretowana jest zasada instynktu w treningu. Na czym ona polega, jak dojść do jej wykorzystania przy budowaniu sylwetki?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Franco Columbu, dwukrotny Mr.Olympia w latach 1976 i 1981,przez wiele lat jeden z najbardziej wszechstronnych atletów świata,dzisiaj początkujący doktor medycyny ze specjalizacją w dziedzinie leczenia narządów ruchu. Columbu, właśnie dzięki znakomitemu opanowaniu zasady instynktownego treningu, odniósł wielkie sukcesy w kulturystyce mimo nie najlepszych warunków anatomicznych.
Na temat najbardziej skutecznych metod treningu opinie są bardzo zróżnicowane-ile wykonywać serii, powtórzeń,jak często ćwiczyć,szybko, czy wolno itd.Odpowiedź na te wątpliwości można znaleźć tylko w stosowaniu zasady treningu instynktownego. Jest rzeczą udowodnioną, że każdy człowiek ma własną osobowość i wykazuje indywidualne reakcje fizjologiczne na wysiłek. To, z kolei wymaga stosowania zróżnicowanego, indywidualnego treningu, szczególnie na wyższym szczeblu zaawansowania. Aby znaleźć program takiego treningu, odpowiedzi trzeba sukać w sobie, w reakcjach własnego organizmu. Do tego potrzebny jest własnie instynkt.

Początkujący kulturyści zapatrzeni są zwykle w publikowane metody i ćwiczenia mistrzów, to jest oczywiste. Aby jednak dojść do znaczących wyników w kulturystyce, muszą po pewnym czasie znaleźć własną droge do takiej metody treningu, która pozwoli im na maksymalne wykorzystanie ich możliwości genetycznych i fizycznych.

Istnieje tzw.pojęcie inteligencji ciała. Polega to na instynktownym wyczuwaniu reakcji własnego ciała na różne bodźce zewnętrzne. Praktyczne opanowanie tej inteligencji ciała i własnego instynktu w treningu kulturystycznym nie jest łatwe, wiedzie przez doświadczenie i liczne błędy. Trzeba nauczyc się rozróżniać wewnętrzne sygnały organizmy,np. o przetrenowaniu, korzyściach jakie dają dane ćwiczenia, wzroście mięśni. Mike Mentzer-świetny niegdyś kulturysta twierdzi, że w czasie treningu „czuł”kiedy dobrze trenował i kiedy rosły jego mięsnie. Arnold Schwarzenegger kładł akcent na wielka koncentrację psychiczną w czasie ćwiczeń, która pozwalała mu na czynienie ciągłych postępów w rozwoju sylwetki. Ale te właśnie koncentrację psychiczną opanował przez instynkt, który nakazywał mu słuchanie reakcji własnego organizmu.

Słuchanie własnego ciala pozwala na ciągłą modyfikacje znanych i uznanych metod treningowych dla indywidualnych potrzeb każdego. Każde ciało inaczej reaguje na różne ćwiczenia, wymaga więc innego podejścia treningowego. Gdy opanuje się zasadę instynktownego treningu można odkryś w sobie stany i reakcje, których nie przewiduje żadna metodyka treningu. Tylko odkrycie własnych możliwości i umiejętne ich wykorzystanie moga doprowadzić do mistrzostwa w kulturystyce.

Bez stosowania zasady instynktownego treningu nie można w kulturystyce wiele osiągnąć. Oczywiście trzeba wiedzieć jak trenują najlepsi, jaką stosują dietę,itd. Oni również swoje metody odkryli poprzez liczne próby i błędy. Ich trening powinien być dla innych tylko pewną wskazówką w poszukiwaniu własnego modelu pracy. Trzeba pozwolić swojemu instnktowi, aby prowadził do wytyczonego celu.

Początkujący powinni tę zasadę wcielać w życie od stosowania zasadniczych wskazówek zawartych w systemie Weidera. Po 1-2 latach treningu, zdobyciu podstawowych walorów sylwetki, można już przystapić do pewnych eksperymentów na własną rękę w celu przygotowania indywidualnego programu ćwiczeń.

Kulturysta zaawansowany musi już być panem siebie, wypracować taki system treningu, który bedzie mu służył. Trzeba oczywiście przejść przez błędy przy szukaniu własnej drogi,ale to konieczne, by robić postępy. Na przykład, słynny kulturysta Frank Zane, 3-krotny Mr.Olympia, przez całą swoją karierę prowadził dokładny dziennik treningowy. Analiza tych zapisków, stosowanych ćwiczeń i metod treningowych, pozwalała mu wykrywać błędy po niepowodzeni9ach, a także utwierdzała w słuszności stosowanych form treningu po sukcesach.
Franco Columbu lansuje zasadę-„myśl, doświadczaj, obserwuj swój organizm, czuj i słuchaj”.
Są to kluczowe elementy służące opracowaniu instynktownej zasady treningu. Należy pamietać, że ciężki trening to jeszcze nie wszystko. Jest on oczywiście ważny,ale brak instnktu, jako „wewnętrznego przewodnika” hamuje postępy.
Kulturystyka na wysokim poziomie to stała nauka i umiejętne korzystanie z własnego instynktu.”

 

autor; Michaił

PUBLIKACJA:”REKREACJA FIZYCZNA”

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

One thought on “Zasada “instynktu” wg. Franco Columbu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *