Formowanie bicepsów.

Mięsień dwugłowy ramienia jak sama nazwa mówi składa się z dwóch głów: krótszej i dłuższej ,które mają kształt wrzecionowaty. Obie głowy w połowie długości ramienia łączą się we wspólny brzusiec. Jest on mięśniem dwu stawowym ponieważ działa na staw łokciowy i ramienny Odpowiedni trening jest w stanie działać w większym stopniu na daną głowę. Wraz z (łac). bicepsem podczas zginania ręki w stawie łokciowym pracuje mocno mięsień ramienno-promieniowy oraz m. ramienny Mięsień ten pełni również inną bardzo ważną rolę a mianowicie jest najsilniejszym mięśniem odwracającym.. Kluczową rolą w formowaniu tego mięśnia jest ułożenie ręki(dłoni) podczas uchwytu sztangi bądź hantli. Znaczenie ma również rozstaw szerokości naszych rąk na sztandze. W moim poście chciałbym przedstawić wam warianty ułożenia rąk ,dzięki którym będziecie mogli budować swoje bicepsy nie jako całość lecz z uwzględnieniem danej głowy.

sb11.jpg

Jak już wcześniej wspomniałem najważniejsze jest ułożenie rąk podczas wykonywania zginania stawu łokciowego. W pozycji stojącej lub na modlitewniku ze sztangą prostą kiedy ręce są ułożone szeroko bardziej jest zaangażowana głowa krótka(przyśrodkowa) w przypadku kiedy uchwyt jest wąski mocniej pracuje głowa długa(boczna). W przypadku uchwytu szerokiego lepiej używać sztangi łamanej gdyż pozwala ona zmniejszyć obciążenie więzadeł, głównie więzadła łokciwo – nadgarstkowo – dłoniowego.

1- wąski ,głowa boczna

2- szeroki głowa przyśrodkowa

Wraz z bicepsem mięsień ramienno-promieniowego oraz ramienny zawsze uczestniczą podczas zginania stawu łokciowego. Siła z jaką działają jest uzależniona od ułożenia ręki a mianowicie odwrócenia lub nawrócenia jej. Chciałbym wytłumaczyć wam mechanikę ćwiczeń ze sztangielkami i wpływ obracania ręki na mięśnie w trakcie ćwiczenia.

Trzy sposoby wykonywania ćwiczeń ze sztangielkami

1- Z przewagą mięśnia dwugłowego ramienia

2- Z intensywną pracą mięśnia ramienno-promieniowego

3- Głównie z pracą mięśnia dwugłowego ramienia i ramiennego

Ćwiczenia 1 i 2 mają szczególną zaletę gdyż wzmacniają przyczep ścięgna m. dwugłowego ,które jest owinięte dookoła kości promieniowej w położeniu nawrotnym.

Istnieje też taki wariant angażujący trzy główne zginacze stawu łokciowego. Jest to idealne ćwiczenie na wzmocnienie stawów nadgarstka, które są osłabione przez brak równowagi wynikającym z przewagi mięśni zginaczy nadgarstka nad prostownikami. W tym ćwiczeni pracują mięśnie: dwugłowy ramienia, ramienno-promieniowy, ramienny, prostownik palców, prostownik palca małego i prostownik łokciowy nadgarstka.

Podczas wykonywania ćwiczeń na mięsień dwugłowy ramienia należy brać indywidualne cechy budowy łokcia. Kąt łokciowy jest różny u poszczególnych osób, niektórzy mają mocniej zaznaczony kąt łokciowy a przedramię mocno wygięte na zewnątrz. Taka budowa anatomiczna zmusza te osoby w czasie zginania ramion ze sztangą do nadmiernego skręcania nadgarstków do wew. przez co trening staje się bolesny. W celu odciążenia stawów nadgarstka osoby te powinny ćwiczyć sztangą łamaną.

autor; WollyAWF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *