Nie napisze nic odkrywczego, ani nie udzielę żadnych rad. Napisze o tym jak wygląda kobieta.
Art ten ma na celu zwrócenie uwagi na coś powszechnie obowiązującego i znanego ale często nieuświadomionego : na ideał kobiecej figury -jaki on właściwie powinien być.
Skąd się wziął ten trend wśród kobiet do odchudzania często przeczącego „naturalnym” tendencjom kobiet do posiadania tłuszczu? W końcu, podczas gdy zdrowy szczupły mężczyzna posiada ok 10-12% tłuszczu, to szczupła kobieta ma go o ok 12% więcej.
Dlaczego kobiety powszechnie usiłują się dostosować do „obowiązujących nienaturalnych” wzorców urody?. Większość kobiet jakie znam, martwią się swoja waga, wyglądem, nadmiarem lub niedomiarem ciała tu i owdzie. Ta obsesja perfekcyjności i ideału tak potrafi zaprzątać głowę kobiet, ze nie potrafią racjonalnie myśleć o swoim ciele które najczęściej posiada prawidłowe wymiary i ilość tłuszczu.
Tylko w ostatnim stuleciu ideał sylwetki kobiecej zmienił się kilka razy diametralnie oscylując miedzy ideałami w stylu lat 20stych ubiegłego wieku jak Flapper
, przez Merlin Monroe
i Twiggy lat 60tych
do chłopięcej sylwetki o wąskich biodrach i dużym biuście w ostatnim 20sto leciu (który nakręcił i zwielokrotnił w ciągu paru lat ilość operacji plastycznych biustu)
Oczywiście zawsze znajdzie się grupa kobiet, które ze względu na swoje skłonności genetyczne łatwo pasują do danego typu urody, ale większość zawsze będzie od niego odbiegać.
Jak zmienia się pojecie ideału oddają najlepiej wybory Miss. Miss Unversum w roku 1951 mierzyła 173cm i ważyła 68kg
w 1982 mierzyła 179cm i ważyła 50kg,
zeszłoroczna mierzyła 179cm, i ważyła 55kg
Badacze sugerują, ze nasza sylwetka jest miernikiem roli społecznej w jakiej jest w danym okresie widziana kobieta. Bardziej krągłe kształty są synonimem macierzyństwa gdy rola kobiety ogranicza się głownie do opieki nad domem i dziećmi po kształty męskie w czasach gdy kobiety zaangażowane są w prace zawodowa.
Czym więcej kobiet jest czynnych zawodowo, tym bardziej rośnie sprzedaż książek o odchudzaniu i panika przed otyłością u kobiet. Jak tylko dziewczyna zaczyna dojrzewać i zbierać tłuszcz, który powinna posiadać zdrowa kobieta, rozpoczyna sie panika przed „otyłością” . Faktem jest, ze wśród młodych dziewcząt miedzy 12 a 15 rokiem życia 50% przyznaje się do tego ze próbował lub próbuje stale się odchudzać jak tylko ich ciało zaczyna przybierać „kobiece” kształty.
A w efekcie ? Statystyka pokazuje społeczne tendencje pośrednio i bezpośrednio z tym związane:
– rośnie ilość kobiet z dominacja estrogenowa, czego kiedyś się prawie nie spotykało
– rośnie ilość bulimiczek, anorektyczek, kompulsji jedzeniowych i innych problemów z tym związanych
– rośnie liczba otyłych
– rośnie liczba cukrzyków i osób z chorobami serca, do których również przyczyniają się częste zmiany wagi ciała. Generalnie lekarze są zdania, ze znaczne wahania wagi ciała (efekt jojo) są o wiele bardziej obciążające zdrowotnie niż nawet lekka otyłość.
Zanim zaczniemy się odchudzać , warto stanąć przed lustrem się zastanowić za czym gonimy, co nam ma to dać i co rzeczywiscie możemy osiągnąć, na co nam pozwala nasza sylwetka. Walka z fałdkami rzadko przynosi pozytywne skutki. Moze wcale nie wyglądamy tak źle, tylko potrzeba nam prostego ujędrnienia ciała które stworzone jest do ruchu, może starczy uważać na to by nie spożywać przetworzonego „śmieciowego” jedzenia, i tylu kilogramów cukru rocznie by cieszyć się zdrowiem i kobieca sylwetka.
Zapraszam do dyskusji na forum klikając TUTAJ
Autor: obliques (sfd)