Cynamon to pyszna przyprawa o silnym działaniu przeciwutleniającym. Kilka kontrolowanych badań wykazało, że cynamon może obniżać poziom cukru we krwi i poprawiać wrażliwość na insulinę. Długoterminową glikemię zazwyczaj określa się mierząc hemoglobinę A1c, która odzwierciedla średni poziom cukru we krwi w ciągu 2-3 miesięcy.
W jednym z badań u pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmowali cynamon (1 g dziennie) przez 90 dni, odnotowano więcej niż dwukrotny spadek stężenia hemoglobiny A1c, w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali tylko standardową opiekę. Niedawna analiza 10 badań wykazała, że cynamon może również obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Konkretnie dawki cynamonu od 120 mg dziennie do 6 g dziennie, w okresie o 4 do 18 tygodni:
- zmniejszyły stężenie glukozy na czczo o średnio 24.59 mg/dL,
- zmniejszyły cholesterol o średnio o 15.60 mg/dL,
- zmniejszyły LDL-C o średnio 9.42 mg/dL,
- zmniejszyły trójglicerydy o średnio 29.59 mg/dL,
Santos HO i wsp. wykazali, iż podawanie 1-6 g cynamonu dziennie ma duży wpływ na glikemię np. przy cukrzycy typu II lub innego rodzaju zaburzeniach metabolicznych. Jednak potrzeba większej ilości badań klinicznych, by to potwierdzić.
Niedawno Sonal Gupta Jain i wsp. badali wpływ spożycia cynamonu na skład ciała i parametry metaboliczne osób z zespołem metabolicznym. W tej 16-tygodniowej podwójnie ślepej randomizowanej próbie kontrolnej 116 osób z zespołem metabolicznym przydzielono losowo do dwóch dietetycznych grup interwencyjnych:
- cynamon [6 kapsułek (3 g) na dobę]
- mąka pszenna [6 kapsułek (2,5 g) dziennie].
Oceniano skład ciała, ciśnienie krwi i parametry metaboliczne.
Wyniki po 16 tygodniach interwencji:
- glikemia na czczo zmniejszyła się o 0.3 mmol / L więcej w grupie cynamonu w porównaniu do grupy placebo,
- hemoglobina A1c zmniejszyła się o 2,6 mmol / mol więcej w grupie cynamonu w porównaniu do grupy placebo,
- ilość centymetrów w pasie zmniejszyła się o 4.8 cm więcej w grupie cynamonu w porównaniu do grupy placebo,
- całkowity cholesterol wzrósł w grupie placebo i zmniejszył się w grupie cynamonu (z 5.23 ± 0.71 do 4.68 ± 0.64 mmol/L),
- w grupie cynamonu odnotowano wzrost HDL, w grupie placebo spadek,
- stan zapalny (CRP) zmniejszył się w grupie cynamonu, w grupie placebo odnotowano wzrost,
Inne parametry, które wykazały znacznie większą poprawę po podawaniu cynamonu to: stosunek talii do bioder, ciśnienie krwi, trójglicerydy. Częstość występowania określonego zespołu metabolicznego uległa znacznemu zmniejszeniu w grupie interwencyjnej (34,5%) w porównaniu z grupą placebo (5,2%).
Wniosek: cynamon może wywołać wiele pozytywnych efektów zdrowotnych u osób z zespołem metabolicznym, ale oczywiście nie zastąpi diety, aktywności fizycznej oraz np. leków pierwszego rzutu do leczenia nadciśnienia.