Cytron (cedrat, citrus medica L. fruit) jest dość rzadko spotykany w handlu, choć może być hodowany w Europie. Opisy stosowania cytronu występują w perskiej medycynie. Był opisywany już w 1773 r. na łamach Qarabadin-e-kabir (wielkiej farmakopei). Sok z cytronu może być remedium na migrenowe bóle głowy.
W randomizowanym badaniu klinicznym z kontrolą placebo, 90 pacjentów z migrenowym bólem głowy przydzielono do trzech równoległych grup:
- syrop z cytronu, 15 ml, 3x dziennie,
- propranolol 20 mg, 3x dziennie,
- placebo, 3x dziennie,
Środki podawano po posiłku, przez 4 tygodnie.
Wyniki:
- syrop z cytronu był skuteczniejszy od placebo pod względem zmniejszenia intensywności ataków bólu głowy i czasu trwania,
- syrop z cytronu był tak samo skuteczny jak propranolol u pacjentów z migrenowym bólem głowy,
- w przeciwieństwie do propranololu, syrop z cytronu nie miał wpływu na częstość ataków migrenowych w porównaniu do placebo.
- nie zaobserwowano żadnych poważnych skutków ubocznych stosowania syropu z cytronu.
Wniosek: cytron może być dobrą alternatywą dla leków w kontekście leczenia bólów głowy. Jednak należy zachować dużą ostrożność przy jego stosowaniu razem z lekami, ze względu na potencjalne interakcje. Przykładowo doskonale znane są interakcje cytrusów z lekami. Przykładowo sok grejpfrutowy jest średniej siły inhibitorem CYP450 3A4 i 3A5. CYP3A4 i 3A5 to izoenzymy rozkładające np. testosteron, estradiol, kokainę, progesteron, kortyzol, sildenafil (viagrę), salmeterol (beta-mimetyk). Na tym tle mogą występować liczne problemy oraz interakcje typu metabolicznego, szczególnie jeśli kulturysta równolegle sięga po leki na nadciśnienie, beta-mimetyki, viagrę oraz sterydy anaboliczno-androgenne. Ponadto w jednym z badań nadciśnienie tętnicze u 5-letniej dziewczynki wywołało spożywanie 1 l soku grejpfrutowego lub grejpfrutowo-pomarańczowego dziennie. Po odstawieniu soków i zastosowaniu diety niskosodowej ciśnienie krwi u dziewczynki unormowało się po 2-3 tygodniach.