Cztery symptomy wskazujące, że powinieneś przestać „robić masę”

Rozbudowa masy mięśniowej jest bez wątpienia ważnym elementem pracy nad sylwetką, zwłaszcza dla entuzjastów kulturystyki i fitness. Niektóre osoby jednak podchodzą do tego tematu ze zbytnim zaangażowaniem, co skutkuje niekiedy zaburzeniem harmonii sylwetki i kondycji, a w skrajnych wypadkach doprowadza do problemów zdrowotnych. Bycie cały rok „na masie” nie jest ani rozsądne, ani zdrowe, tak więc warto od czasu do czasu zrobić sobie przerwę od kalorycznej nadwyżki, spojrzeć w lustro i zastanowić się, czy większe o kolejny centymetr bicepsy faktycznie są wstanie skompensować defekt w postaci odstającego i otłuszczonego brzucha…

W niniejszym poradniku zwrócę uwagę na pięć ważnych symptomów wskazujących, że czas zakończyć robienie masy i uczciwe zabrać się za redukcję.

Znikające stopy

Efekt „niewidzialnych stóp” dotyka zazwyczaj osób, którym udało się wyhodować solidną rezerwę energetyczną w postaci tłuszczu trzewnego (zlokalizowanego w obrębie narządów wewnętrznych w centralnej części sylwetki) i polega na tym, że w pozycji stojącej odstający brzuch zasłania część pola widzenia… Zwiększenie obwodu pasa, to nie tylko problem natury estetycznej, ale także – zdrowotnej.

Nadmiar tłuszczu wisceralnego skutkuje bowiem zwiększeniem ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy. Poza tym nie oszukujmy się: im wyższy poziom zatłuszczenia tym trudniej buduje się czystą tkankę mięśniową, tak więc dalsze „robienie masy” skutkować będzie tym, że owszem tyć będziesz, ale to co zyskasz, trudno będzie nazwać masą mięśniową. Pamiętaj, jeśli Twój obwód pasa przekracza połowę wartości Twojego wzrostu pora zmienić priorytety! Mierz się i waż przynajmniej raz w miesiącu.

Czerwony jak cegła…

Jeśli od jakiegoś czas masz dziwne bóle głowy, uderzenia gorąca, czujesz pulsowanie w skroniach podczas „robienia klaty” proponuję zainwestować trochę we własne zdrowie i wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Znamienne jest, że serce i cały układ krążenia ma ograniczoną zdolność adaptacyjną jeśli chodzi o zasilanie dodatkowych kilogramów. Jeśli tyjesz szybko to niemal na pewno Twoje ciśnienie wzrośnie. Póki nie przekracza granicznych wartości wszystko jest OK., ale jak pewnego dnia pomiar wskaże więcej niż 160/100 mmHg, to możesz zacząć się niepokoić.

Tak wysokie wartości związane są już ze zwiększonym ryzykiem niekorzystnych następstw zdrowotnych, w tym również nagłych incydentów wieńcowych. Jeśli dodatkowo nie stronisz od pokarmów zasobnych w cukry rafinowane (w tym odżywek „na masę”), tłuszcze utwardzone i sól oraz  – co gorsza – stosujesz sterydy anaboliczno-androgenne, to wiedz, że dla dodatkowych kilogramów ryzykujesz nie tylko własnym zdrowiem, ale i życiem. Ciśnienie mierz przynajmniej raz w miesiącu rano.

Pan Wieczna Zadyszka

Konsekwentne zwiększanie masy ciała, zwłaszcza jeśli nie towarzyszy temu trening wydolnościowy może prowadzić do szybkiego pogorszenia kondycji tlenowej. Konsekwencją tego stanu rzeczy może być nie tylko problem z ukończeniem maratonu na czołowej pozycji, ale nawet wejście po schodach na pierwsze piętro, czy wykonywanie innych codziennych czynności wymagających choćby niewielkiego wysiłku. Koniec końców finał może być taki, że większą zadyszkę powodować będzie spacer na siłownię niż trening z ciężarami…

Jeśli Twoja kondycja tlenowa z tygodnia na tydzień robi się coraz gorsza, to proponuję się zastanowić nad zrewidowaniem aktualnej strategii żywieniowo-treningowej. No chyba, ze chcesz zostać masywnym i umięśnionym kaleką… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *