Portagen to preparat wieloskładnikowy, bazujący na lekkostrawnych białkach, węglowodanach i tłuszczach. Należy do grupy suplementów diety, które zostały zaprojektowane, nie z myślą o sportowcach i osobach trenujących, a dotkniętych problemami trawiennymi, czy też chorobami wyniszczeniowymi. Obecnie posiada on status leku i dostępny jest wyłącznie na receptę.
Spis treści:
1. Jaki jest dokładny skład produktu?
2. Kto może z niego korzystać?
3. Gdzie kupić?
4. Czy warto stosować?
5. Możliwe skutki uboczne i powikłania
6. Co jest równie skuteczne jak Poragen?
Jaki jest dokładny skład produktu?
Produkt nie posiada skomplikowanego składu, bazuje na podstawach odżywczych jak:
- białko
- węglowodany
- tłuszcze (MCT)
- witaminy (biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacyna, A, B1, B2, B6, B12, D, E, K, C)
- minerały (selen, molibden, żelazo, chlor, cynk, fosfor, miedź, magnez, mangan, potas, sód, wapń)
- tauryna
- cholina
Jak więc widzimy, nie ma tutaj dodatków, które by czyniły z preparatu łakomy kąsek dla osób trenujących. Nie powoduje on również w sposób bezpośredni przyrostów masy mięśniowej. Jest to wyłącznie wsparcie odżywcze, które odciąża układ trawienny.
Kto może z niego korzystać?
Jak zostało wspomniane we wstępie, jest to preparat przeznaczony dla żywienia osób chorych. Wykorzystywany jest głównie jako produkt zastępczy dla mleka, w żywieniu niemowląt, które cierpią na zaburzenia wchłaniania tłuszczów. Z punktu widzenia upośledzenia funkcji trawiennych, wykorzystano w mieszance trójglicerydy średniołańcuchowe, czyli popularne tłuszcze MCT, które w organizmie człowieka metabolizowane są w wątrobie. Oprócz chorób związanych głównie z problemem układu pokarmowego, stosuje się go u osób po ciężkich operacjach, czy też dotkniętych AIDS.
Gdzie kupić?
Portagen pomimo, że należy do grupy środków odżywczych jest dostępny wyłącznie na receptę. Dlatego dostępny jest wyłącznie w aptekach po okazaniu zalecenia od lekarza.
Czy warto stosować?
Osoby nie mające problemów z układem trawiennym, czy nietolerancjami pokarmowymi, zdecydowanie mogą sobie odpuścić zainteresowanie tym produktem. Preparat był wykorzystywany w latach 80 jako wsparcie diety kulturystów nie dlatego, że dawał znaczące efekty anaboliczne, które powiązane były z przyrostem masy ciała, a przede wszystkim dlatego, że nie było wtedy tak bogatej suplementacji jak obecnie i stanowił on zamiennik dzisiejszego gainera, czy białka.
Możliwe skutki uboczne i powikłania
Jako, że preparat dąży do jak najmniejszego wydzielania enzymów trawiennych i oszczędnej pracy trzustki, jego nadużywanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla układu pokarmowego. Jedną z nich będzie ograniczenie wydzielania enzymów, które mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia czy niestrawności, ze względu na rozleniwienie układu enzymatycznego. Druga sprawa, to kosmki jelitowe, które nie stymulowane kawałkami pokarmów, będą ograniczały swoje funkcje chłonne i możliwości trawienne, a w stanach patologicznych mogą zanikać.
Co jest równie skuteczne jak Poragen?
Obecnie rynek suplementacji jest tak mocno rozbudowany, że można całymi dniami przebierać w suplementach, które sprawdzą się równie dobrze jak portagen. Jak zależy nam na preparatach, które zastąpią posiłek lub dostarczą ekstra kalorii celujemy w odżywki węglowodanowo-białkowe, jak bulk czy gainer. Natomiast jak chcemy kupić białko, które będzie lekkostrawne i nie będzie powodowało problemów np. z trawieniem laktozy, śmiało celujcie w WPI, czyli izolat białek serwatkowych.
Podsumowanie
Portagen jest to lek, którego celem jest wsparcie żywienia osób chorych. Jego zastosowanie w diecie osób zdrowych mija się z celem i może być powiązane z negatywnymi konsekwencjami dla układu pokarmowego. Jeżeli zależy nam na wsparciu naszej diety i dostarczeniu dodatkowych kalorii, wybierajmy preparaty zaprojektowane z myślą o sportowcach, jak odżywki białkowe czy też gainery, które nie ustępują swoim składem przytoczonemu lekowi.