Epidemia COVID, a aktywność fizyczna

Epidemia drugiej odmiany SARS choć może nie okazała się tak groźna jak myślano, ale wystarczyła by wiele osób musiało zostać w domach i porzucić dotychczasowe hobby np. trening siłowy. Część ludzi musiała zmienić rodzaj uprawianej dyscypliny lub szukać zamiennika dla klasycznego treningu oporowego.

Naukowcy badali jaki wpływ miał COVID-19 na aktywność fizyczną.

Ankieta została przesłana i udostępniona na internetowej platformie ankiet Google. 35 organizacji badawczych z Europy, Afryki Północnej, Azji Zachodniej i obu Ameryk promowało ankietę w języku angielskim, niemieckim, francuskim, arabskim, hiszpańskim, portugalskim i słoweńskim. Pytania dotyczyły zachowań „przed” i „podczas” izolacji. Wyniki: uzyskano 1047 odpowiedzi (w tym 54% kobiet i 46% mężczyzn) z Azji (36%), Afryki (40%), Europy (21%) i innych regionów (3%).

Zamknięcie w domu w czasie COVID-19 miało negatywny wpływ na każdego rodzaju aktywność fizyczną (od najbardziej błahych codziennych aktywności, po te najbardziej energiczne). Dzienny czas przebywania w bezruchu (siedzenia) wydłużył się z 5 do 8 godzin dziennie. W czasie izolacji ludzie odżywiali się bardziej niezdrowo, a tylko nadużywanie alkoholu znacznie spadło.

Wniosek: chociaż izolacja wydaje się być niezbędnym środkiem ochrony zdrowia publicznego, wyniki badania wskazują, że skutecznie ograniczyła ona podejmowaną aktywność fizyczną i sprawiła, że wybory żywieniowe ludzi zaczęły zagrażać zdrowiu.

Referencje: Achraf Ammar i in. „Effects of COVID-19 Home Confinement on Eating Behaviour and Physical Activity: Results of the ECLB-COVID19 International Online Survey”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *