BCAA jest suplementem diety, który wykazuje dość szerokie wsparcie dla organizmu. Zazwyczaj z aminokwasów rozgałęzionych korzystamy, aby chronić tkankę mięśniową przed działaniem katabolizmu, jak i wspomagamy regenerację w okresie ciężkich okresów treningowych, przedstartowych czy z wykorzystaniem dużej objętości treningowej. Jednak okazuje się, że BCAA, a pisząc szczegółowo izoleucyna, wspomaga również efekt redukcyjny.
Badania
Badania Japończyków bazują na myszach, które zostały poddane procesowi przejadania przez 6 tygodni, co w konsekwencji spowodowało znaczny przyrost tkanki tłuszczowej. W 4. tygodniu przejadania dodano do wody pitnej izoleucynę podnosząc jej stężenie do 2,5% zawartości wody.
Wyniki
Dodatek izoleucyny do diety bogatotłuszczowej myszy sprawił, że ograniczyły one przyrost tkanki tłuszczowej, a zyskały na masie mięśniowej. Co więcej, zmniejszyła się objętość kwasów tłuszczowych w mięśniach i wątrobie, co świadczy o ich wykorzystywaniu na potrzeby energetyczne.
Wnioski
Większa ilość PPAR w mięśniach i wątrobie to więcej wykorzystanych kwasów tłuszczowych na potrzeby energetyczne, a tym samym nasilone tempo odchudzania.
Izoleucyna jest dobrym wyborem w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż wspomaga aktywację szlaków metabolicznych, którym celem jest nasilone wykorzystanie tłuszczy w procesie energetycznym. Oznacza to, że nie tylko wykorzystanie BCAA podczas redukcji chroni mięśnie, ale dodatkowo pomaga organizmowi wykorzystać to, na czym nam zależy, czyli zbędny tłuszcz.
Rekomendowane dawki w przeliczeniu na sportowca powinny wynosić od 10 do około 20 g przed wysiłkiem.