JAKIE SZANSE MAMY NA MISTRZOSTWACH EUROPY?

  1. MISTRZOSTWA EUROPY MĘŻCZYZN W KULTURYSTYCE

Hubert Kulczyński (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) – Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników nowej fali, objawienie Debiutów 2013, na których wygrał także kategorię open. W tym samym roku został mistrzem Polski. W 2014 r wywalczył tytuł wicemistrza kraju, ale pojechał na Mistrzostwa Europy i został wicemistrzem kontynentu. W roku 2015 odzyskał tytuł mistrza Polski oraz wygrał open. Biorąc pod uwagę jego postępy, jedzie na Mistrzostwa Europy, aby walczyć o złoty medal!

Krzysztof Piekarz (Sandow Legionowo) – rewelacja Debiutów 2014 w kulturystyce, na których wygrał kategorię +90 kg oraz open. Biorąc pod uwagę jego aktualny poziom rozwoju umięśnienia i predyspozycje sylwetkowe (wspaniałe proporcje), trener kadry zasugerował mu przejście do kulturystyki klasycznej, co też uczynił i na zawodach Fitness Authority Challenge 2014 w Opolu stoczył fantastyczny pojedynek z Hubertem Kulczyńskim, nieznacznie wygrywając to pierwsze starcie. W tym roku obaj wygrali swoje kategorie na Mistrzostwach Polski, ale Kulczyński udanie zrewanżował się Piekarzowi, pokonując go w kategorii open. Te krajowe sukcesy Piekarza pozwalają przypuszczać, że odegra on czołową rolę także na Mistrzostwach Europy, z szansami na medal, może nawet na ten z najcenniejszego kruszcu.

Krzysztof Skryplonek (LKS Pomorzanin Nowogard) – doświadczony zawodnik, były mistrz Polski juniorów, który po wieloletniej przerwie wrócił na scenę w 2013 r, zdobywając tytuł mistrza Polski seniorów w kat. 80 kg, a następnie został 4 zawodnikiem Europy. W 2014 r na MP nie startował, biorąc udział jedynie w eliminacjach i awansując do reprezentacji na ME, z których wrócił z brązowym medalem w kategorii 85 kg. W tym roku powtórzył ten scenariusz, startując tylko w eliminacjach. Jeśli zrobi szczyt formy, na Mistrzostwach Europy powinien walczyć o kolejny medal, może nawet o zwycięstwo.

Mariusz Tomczuk (Aplauz Warszawa) – zadebiutował w 2013 r na Debiutach zajmując 3 miejsce w kategorii 90 kg. W 2014 r pojawił się na Mistrzostwach Śląska, wywalczając 2 miejsce, za Piotrem Boreckim. Potem, na Mistrzostwach Polski, zdobył brązowy medal w kategorii 85 kg. Tegoroczny sezon zaczął od Mistrzostw Śląska (2 miejsce, za Mariuszem Bałazińskim). Na Mistrzostwach Polski w Kielcach ponownie się spotkali (w kat. 85 kg), ale tym razem ich pojedynek zakończył się sukcesem Tomczuka. Także w rundzie eliminacyjnej Tomczuk uplasował się tuż przed Bałazińskim, a w open zajął 3 miejsce. Zawodnik zaprezentował wysoką formę startową i ładne umięśnienie. Jakie przyniesie to efekty na Mistrzostwach Europy? Na początek, wejście do finału byłoby sukcesem.

Wojciech Pieczaba (Wiking Starachowice) – na Mistrzostwach Śląska 2013 plasuje się na 2 miejscu, ale już na Mistrzostwach Polski zostaje zwycięzcą kategorii 95 kg i jedzie na Mistrzostwa Europy, zajmując 9 pozycję. W 2014 r przechodzi do kategorii 100 kg, zostając wicemistrzem kraju (za Tomaszem Lechem). Jedzie na Mistrzostwa Europy, awansując do finału (6 miejsce) w kategorii 100 kg. W roku obecnym zaczyna sezon do startu zagranicznego, na Grand Prix Oslo, tryumfując w kategorii powyżej 100 kg. Na Mistrzostwach Polski prezentuje wyśmienitą formę, wygrywając swoją kategorię (do 100 kg) oraz zajmując 2 miejsce w open. Czego możemy się po nim spodziewać na Mistrzostwach Europy? Jeśli utrzyma formę z MP, powinien walczy o medal!

Para: Natalia Kordus- Hubert Kulczyński (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) – para ta została zaaranżowana przez trenera kadry, biorąc pod uwagę formę i wygląd ich obojga oraz to, że pochodzą z jednego klubu, co ułatwia przygotowania. Ta para, jeśli dobrze się przygotuje (również w programie dowolnym) ma wszelkie szanse, aby walczyć o medal. Są idealnie dobrani.

Warto zauważyć, że w Drużynie B pojawia się kilku doświadczonych i utytułowanych zawodników, którzy w Kielcach nie mieli jeszcze szczytowej formy, ale taką mogą przygotować na Mistrzostwa Europy i włączyć się do walki o medale. Mamy więc srebrnego medalistę ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w kategorii 85 kg, Mariusza Bałazińskiego, brązowego medalistę Mistrzostw Europy 2010 w kategorii 100 kg, Tomasza Bobrowskiego oraz dwóch finalistów poprzednich Mistrzostw Europy w kulturystyce klasycznej: Tomasza Laszko (kat. 171 cm) i Krzysztofa Rodkiewicza (kat. +180 cm).

  1. MISTRZOSTWA EUROPY W FITNESS

Paula Mocior (Aesthetic Lublin) – zawodniczka bikini fitness, która już ma swoim koncie sukcesy w gronie juniorek, z brązowym medalem ubiegłorocznych Mistrzostw Świata włącznie. Zawodniczka niezwyklej utalentowana, już odnosi sukcesy także w gronie seniorek, o czym świadczy tytuł absolutnej mistrzyni Polski w open wywalczony 3 tygodnie temu w Kielcach. Na Mistrzostwach Europy wystąpi zarówno w kategorii juniorek jak i seniorek, gdyż w obu ma duże szanse na sukces.

Magdalena Koral (Olimp Zabrze) – wygrała swoją kategorię bikini fitness (do 169 cm) na kwietniowych Mistrzostwach Polski. Nowa, utalentowana zawodniczka, tegoroczna debiutantka, wygrała wszystkie zawody, na których dotychczas startowała: Debiuty PZKFiTS, Mistrzostwa Śląska i Mistrzostwa Polski. W kategorii open przegrała tylko z Paulą Mocior. Wejście do pierwszej 10 na ME jest realne, a wejście do finału byłoby sukcesem.

Małgorzata Mączyńska (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) była mistrzyni Polski, powróciła na tron po ubiegłorocznej minimalnej przegranej z późniejszą wicemistrzynią Europy Paulą Banot. Ma już na swoim koncie osiągnięcia międzynarodowe, w tym 5 miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy). Cały czas poprawia swoją sylwetkę i wyrafinowane szczegóły prezentacji scenicznej, W tym roku jej celem powinno być dostanie się do strefy medalowej.

Anna Guzik (Violetta Bydgoszcz) – zawodniczka o dość skomplikowanej historii startów. Pojawiła się na Pucharze Polski 2007, wygrywając kategorię fitness open.
W 2008 r sięgnęła po tytuł wicemistrzyni Polski i pojechała na Mistrzostwa Europy, zajmując 8 miejsce. W 2009 powtórzyła te same osiągnięcia na MP i ME. W 2010 r została mistrzynią Polski, a rok później brązową medalistką. Potem zrezygnowała ze startów w PZKFiTS, próbując szczęścia w innych organizacjach. W tym roku powróciła do PZKFiTS, spełniając wymagania Związku i IFBB. Została mistrzynią Polski, prezentując wysoki poziom zarówno w programie dowolnym jak i w rundzie sylwetkowej. Zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy. Jej awans do finału byłby sukcesem.

Sylwia Taczała (Olimp Zabrze) – zaczynała na Debiutach 2014 w fitness sylwetkowym, przegrywając 1 punktem z Dianą Dudziak. Potem zdobyła tytuł mistrzyni Polski (do 158 cm) i obroniła ten tytuł na tegorocznych MP, jednogłośnie wygrywając swoją kategorię. Reprezentowała nasz kraj na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy, wchodząc od razu do finału (6 miejsce), czym potwierdziła swoje wysokie predyspozycje. Teraz czas powalczyć o miejsce w strefie medalowej.

Natalia Kordus (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) – ubiegłoroczna debiutantka w fitness sylwetkowym, stale poprawia swój wygląd i swoją sylwetkę. Tegoroczny sezon zaczęła od Mistrzostw Polski, wygrywając swoją kategorię po niesłychanie wyrównanej walce z rewelacją tegorocznych Debiutów – Anną Nawrot (remis 13:13 w rundzie finałowej). Dla odmiany, przegrała rywalizację o tytuł absolutnej mistrzyni Polski z Katarzyną Dudek, także przy remisie punktowym 9:9. Debiutując na Mistrzostwach Europy, ma realne szanse na pierwszą 10, a wejście do finału byłoby dużym sukcesem.

Katarzyna Dudek (LKS Sandomierz) – tegoroczne Mistrzostwa Polski to jej pierwsze duże zawody i od razu tytuł mistrzyni kraju, potwierdzony jeszcze bardziej znaczącym tytułem absolutnej mistrzyni Polski w open. Teraz wypada jedynie czekać, jakim wynikiem te osiągnięcia zaprocentują na arenie międzynarodowej. Czy będziemy świadkami narodzin nowej, wielkiej gwiazdy, czy też droga do światowej czołówki będzie dłuższa, wymagająca więcej cierpliwości, tak jak by było z Hanną Garboś (oby i tak dalej się potoczyło!)?

Diana Dudziak (Paco Lublin) – rewelacja ubiegłorocznych Debiutów w fitness sylwetkowym, bardzo aktywna na arenie krajowej, mistrzyni tegorocznych Mistrzostw Śląska, która… napotkała poważne problemy na tegorocznych Mistrzostwach Polski. Jej problemem jest to, że robi za szybkie postępy i w oczach trenera kadry jak i wielu sędziów, nie powinna już dłużej startować w fitness sylwetkowym, rozpoczynając karierę w kobiecej sylwetce. Jej pięknie dopracowane i odtłuszczone umięśnienie w pełni ją do tego predysponuje. W związku z powyższym, na Mistrzostwach Polski wystartowała tylko w eliminacjach do Mistrzostw Europy w kobiecej sylwetce, które łatwo wygrała i weszła do reprezentacji. Ciekawe, jak wypadnie jej debiut w tej nowej, „cięższej” konkurencji, który akurat przypadnie na Mistrzostwa Europy? Można liczyć na finał, a może nawet na coś więcej…

Rafał Zabawa (Violetta Bydgoszcz) – ubiegłoroczny debiutant (3 miejsce na Debiutach) i uczestnik Mistrzostw Polski 2014 (7 miejsce). Zrobił dalsze, zdecydowane postępy, zajmując 2 miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Polski. Po wygraniu 1 rundy, w 2 rundzie uległ jednym punktem Filipowi Piątkowi, a w rundzie eliminacyjnej do ME, rozgrywanej jako open, przegrał jedynie z utytułowanym Jackiem Kramkiem. Ponieważ Zabawa jest jeszcze juniorem, wystąpi zarówno w kategorii juniorów jak i seniorów. Czy będzie „czarnym koniem” Mistrzostw? Czemu nie!

Jacek Kramek (Warszawskie Centrum Atletyki) – jest jednym z bardziej utytułowanych członków reprezentacji. Pojawił się na ubiegłorocznych Debiutach (3 miejsce), potem został wicemistrzem Polski i wywalczył 4 miejsce na Pucharze Polski (w kategorii open). Wystartował także na Amatorskiej Olympii w Pradze (11 miejsce).

Na tegorocznych Mistrzostwach Polski wygrał wszystko: swoją kategorię (34 zawodników!), open oraz eliminacje do Mistrzostw Europy, demonstrując duże postępy. Teraz nastąpi jego debiut na Mistrzostwach Europy, który może okazać się bardzo udany. Wejście do finału na pewno leży w jego zasięgu, a dalej, to już zależy od poziomu rywali.

Oprócz Drużyny A, na Mistrzostwa Europy jedzie jeszcze 17 zawodników i zawodniczek w Drużynie B (na koszt własny). W tej drużynie znajduje się kilka nazwisk, które są w stanie powalczyć o wysokie miejsca na Mistrzostwach Europy. Są to zawodniczki i zawodnicy, którzy minimalnie przegrali rundy eliminacyjne, ale zademonstrowali poziom niewiele odbiegający od mistrzów kraju. Czasami są to osoby z doświadczeniem i osiągnięciami międzynarodowymi, jak Dorota Galińska (finalistka ME), Joanna Ucińska (finalistka ME) czy Dawid Bukiel (finalista ME i Arnold Classic Europe). Oprócz nich duże szanse na odegranie znaczącej roli mają: Małgorzata Krawczyk (wicemistrzyni Polski, prowadziła po 1 rundzie na MP), Katarzyna Skrzypiec (wicemistrzyni Polski). Sylwia Sobota (wicemistrzyni Polski, przegrała 1 punktem z Paulą Mocior), mistrzynie Polski w bikini fitness: Karolina Janowska i Magdalena Kaleta, wicemistrz Polski w męskiej sylwetce Konrad Jachimowicz.

  1. MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW I WETERANÓW

Paula Mocior (Aesthetic Lublin) – wygrała zarówno rundę eliminacyjną juniorek jak i Mistrzostwa Polski seniorek w fitness sylwetkowym, także w open. Aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek. Z tymi osiągnięciami jedzie do Hiszpanii walczyć o mistrzostwo kontynentu juniorek, a może i medal wśród seniorek.

Rafał Zabawa (Violetta Bydgoszcz) – aktualny wicemistrz Polski seniorów w męskiej sylwetce, wystartował w rundzie eliminacyjne seniorów, zajmując 2 miejsce. Z takimi kwalifikacjami, jedzie na Mistrzostwa Europy Juniorów z szansami walki o złoty medal.

Michał Domagalski (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) – zdecydował się na start z seniorami, wywalczając 4 miejsce w wadze powyżej 100 kg. Zawodnik o bardzo dobrych ogólnych predyspozycjach sylwetkowo-mięśniowych, ale jeszcze pewnymi elementami, głównie jakością umięśnienia, do poprawy. Na ile uda mu się to poprawić do czasu Mistrzostw Europy, zadecyduje o jego szansach w walce o finał.

Jakub Szczerba (Black & White Ostrowiec Świętokrzyski) – wystartował tylko w eliminacjach w kulturystce klasycznej juniorów. Ma już za sobą start na Mistrzostwach Świata Juniorów 2012 (11 miejsce) oraz na Mistrzostwach Europy Juniorów 2014 (4 miejsce). W szczytowej formie będzie więc możliwość powalczyć tym razem o medal.

W Drużynie B widzimy też kilka nazwisk z osiągnięciami. Jakub Tanwic (kulturystyka +75 kg) był 4 na poprzednich ME Juniorów, Kamil Kluszczyński (kulturystyka +75 kg) był 5 w 2013 r. a Kaja Wojciechowska była 6 w fitness sylwetkowym juniorek. Ale nowe twarze: Katarzyna Chłopecka (bikini +166 cm) czy Patryk Jaśkiewicz (kulturystyka klasyczna) też mogą sprawić miłą niespodziankę.

W drużynie weteranów jedzie aż 17 zawodniczek i zawodników. Gwiazdy pierwszej wielkości to byli mistrzowie Europy weteranów: Jakub Potocki i Andrzej Maszewski. Jadą odzyskać tytuły, ale nie będzie to łatwe. Brązowy medalista Mistrzostw Świata Albert Szczygielski też ma wszelkie szanse, aby „zamieszać” w czołówce. Ale „nowi” weterani: Joanna Ucińska, Sylwia Śliczna, Anna Bernady czy Marzena Kwinta też mają szanse powalczyć o czołowe lokaty. Marzena Kamrowska-Berlik startowała już kiedyś na Mistrzostwach Świata Weteranek w fitness sylwetkowym, teraz będzie miała możliwość poprawienia wyniku, startując w bikini fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *