Najgłupsze pytania o metanabol jakie słyszałem cz.I

meta

Powoli i nieubłaganie zbliża się sezon na „robienie formy”. Pierwszy szczyt przypada na ciepłe dni wiosny – kiedy mężczyźni budzą się ze snu zimowego, patrzą na tłuszcz odłożony na brzuchu i zastanawiają się, jak szybko i skutecznie zrobić „formę” do lata – aby nie było wstydu na plaży. Drugi najazd kluby przeżywają we wrześniu i październiku, kiedy każdy młodzieniec i mężczyzna odkrywa, iż chce być Arnoldem Schwarzeneggerem. W związku z tym przytoczę najgłupsze pytania o jeden z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych – metanabol.

„Mam 15 lat i chciałem zacząć brać metanabol, chcę brać tylko przez 1 miesiąc, jakie mogą być skutki uboczne?”

Sięganie po doping przed ukończeniem co najmniej 18, a najlepiej 21-25 roku życia jest skrajną głupotą. Nie, wcale nie dlatego, iż organizm posiada „ogromne zasoby testosteronu w tym wieku” (jak sugerują niektórzy niedouczeni redaktorzy w polskiej prasie kulturystycznej). Wcale nie dlatego, iż sterydy anaboliczne mają większe lub mniejsze krótkoterminowe skutki uboczne. Problem tkwi w tym, iż metanabol może wywołać bliżej nieokreślone długofalowe powikłania związane z blokadą osi HPTA (hypothalamus – pituary – testis – axis = podwzgórze – przysadka mózgowa – jądra – HPTA, oś „sterująca” hormonami u człowieka).

Bez pisania rozpraw naukowych można stwierdzić, iż każda ingerencja w system hormonalny może być nieodwracalna. Podawanie metanabolu mocno wpływa na zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach. Po pewnym czasie może się okazać, iż masz mniejszy poziom testosteronu endogennego w porównaniu do rówieśników, mniejsze libido, a za kolejnych kilka lat, iż masz problemy z płodnością. Mało tego – czy jako 15-latek masz pieniądze na właściwą kurację po cyklu? Musisz być przygotowany na terapię (ang. post cycle therapy) mającą na celu odblokowanie produkcji endogennego testosteronu (w jądrach), a to kosztuje niewiele mniej niż sam metanabol. W końcu czy masz pieniądze na właściwą dietę? Na pewno nie. Czy masz już odpowiednio rozwiniętą muskulaturę, zdobytą technikę ćwiczeń? Też na pewno nie. Używanie w tym wieku metanabolu to pomysł doskonały – z gatunku sadzania kursanta nauki jazdy za kierownicą ferrari, porsche lub lamborghini.

Kolejna kwestia – krótkie cykle na SAA nie mają żadnego sensu, sięganie po doping mogłoby mieć uzasadnienie, jeśli planujesz przynajmniej 2,5-3 miesięczny cykl. W krótkim czasie, nawet przy wspomaganiu farmakologicznym, za dużo nie zbudujesz. Ot, naciągniesz dużo wody, trochę tłuszczu i glikogenu – w 1 miesiąc zwiększysz wagę o 1,5-3 kg (z tego czystej masy może będzie 500-1000 g mięśni w najlepszym wypadku). Po odstawieniu „wspomagania” okaże się, iż zysk z metanabolu jest znikomy.

Krótkoterminowe skutki uboczne to obciążenie wątroby, możliwe uszkodzenia, zablokowanie osi HPTA, trądzik, wzrost stanu zapalnego w organizmie, wpływ na profil lipidowy jest zależny od dawki, w małych dawkach (5-10 mg) metanabol może korzystnie wpływać na poziom cholesterolu [1]. Ale już nawet w dawce 10 mg metanabolu dziennie i po 3 tygodniach u niektórych pacjentów obserwowano skok aminotransferazy alaninowej ALT/ALAT (SGPT ang. serum glutamic pyruvic transaminase) do poziomu 175-232 jednostek (norma do 40).

„Czy małe dawki metanabolu mają wpływ na układ hormonalny?”

Oczywiście, nawet dawka 15 mg dziennie może wyrządzić spore spustoszenia w organizmie, o czym donoszą liczne badania.

Wg historycznego badania z 1976 roku [2] podawanie ledwie 15 mg metanabolu dziennie, przez 2 miesiące spowodowało:
•   spadek ilości testosteronu w osoczu o 69% (z 29,4 +/- 11,6 nmol/l do poziomu 9,1 +/- 7,5 nmol/l),
•   jakby tego było mało – metanabol silnie zaburza pracę osi HPTA – odnotowano spadek LH i FSH o 50%,
•   LH (hormon luteinizujący, lutropina) – u mężczyzn stymuluje produkcje androgenów w jądrach przez komórki Leydiga, jeśli masz zaburzenia LH możesz spodziewać się problemów z poziomem testosteronu,
•   FSH (hormon folikutropowy; niski poziom FSH najczęściej wiąże się z niewydolnością przysadki lub podwzgórza. FSH m.in. mówi o wytwarzaniu plemników.

Tak naprawdę na temat wspomnianych pytań o „metkę” można by napisać książkę, jeśli będzie zainteresowanie napiszę kolejną część tekstu.

Redakcja uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach – nawet utraty życia.

Autor: Maciej Sulikowski

Referencje:
1. „Effect of Methandrostenolone on Blood Lipids and Liver Function Tests” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1923870/pdf/canmedaj01255-0023.pdf 2. “Effect of an anabolic steroid (metandienon) on plasma LH-FSH, and testosterone and on the response to intravenous administration of LRH.” Acta Endocrinol (Copenh). 1976 Dec;83(4):856-64. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/793272

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *