Nandrolone należał kiedyś do najchętniej stosowanych środków, ze względu na wieloletnią wykrywalność był pierwszym związkiem, który mógł powodować „wpadki dopingowe”. Kliniczne zastosowanie syntetycznych pochodnych testosteronu, takich jak nandrolon (19-nortestosteron), koncentruje się na maksymalizacji efektów anabolicznych i minimalizacji androgennych.
Niestety, ze względu na zaprzestanie dalszych badań, „anaboliki” zatrzymały się w rozwoju i to całe dekady temu. Niedozwolone stosowanie SAA jest rozpowszechnione wśród młodzieży i kulturystów ze względu na ich właściwości anaboliczne (przyspieszanie hipertrofii) i zdolność do zwiększania regeneracji.
Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd literatury naukowej przy użyciu bazy danych PubMed i słów kluczowych „nandrolone decanoate”. Kryteriami włączenia artykułów lub streszczeń był język angielski i obecność następujących słów: „nadużycie” lub „niekorzystne skutki”. Po zastosowaniu kryteriów wykluczenia i włączenia z 766 artykułów tylko 148 uznano za kwalifikujących się do badania.
Skutki uboczne nandrolonu
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (wykrytymi w ponad 5% badań) były:
- skutki endokrynologiczne (18 badań, 42%), takie jak wirylizacja, ginekomastia, zaburzenia hormonalne, dyslipidemia, zmiany narządów płciowych i niepłodność
- dysfunkcje sercowo-naczyniowe (sześć badań, 14%), takie jak uszkodzenie naczyń, zaburzenia krzepnięcia i nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia skórne (pięć badań, 12%) takie jak mrowienie skóry, trądzik i plamy skórne
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia nastroju (cztery badania, 9%) takie jak agresywność, zaburzenia snu i lęk
- zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (dwa badania, 5%)
- – zaburzenia wydalnicze (dwa badania, 5%) i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (dwa badania, 5%)
Wnioski
Najczęstsze działania niepożądane wtórne do nadużywania dekanianu nandrolonu (ND) dotyczą układu hormonalnego, sercowo-naczyniowego, skórnego i sfery psychicznej.
Komentarz
Nandrolone posiada niski potencjał do wirylizacji (jeśli jest stosowany przez kobiety), rzadko powoduje ginekomastię (o wiele częściej powodem są aromatyzujące SAA np. testosteron czy Metanabol/Dianabol). Pośrednio ginekomastię może wywołać np. oxymetholone (Anapolon). Nandrolone ma niski potencjał, jeśli chodzi o aromatyzację, chyba, że ktoś stosuje kolosalne dawki (>600 mg tygodniowo). Może wywoływać ginekomastię poprzez inny mechanizm, pobudzanie receptorów progesteronowych. Z pewnością nandrolone jest jednym z silniejszych środków tłumiących „produkcję” testosteronu w jądrach i to już po jednej, niewielkiej dawce. Stąd wzięło się pojęcie „deca-dick”, czyli wywołane nandrolonem problemy z osiągnięciem erekcji. Jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy, nadciśnienie to nandrolone nie jest agresywnym środkiem, podobnie, jeśli chodzi o wywoływanie trądziku. W badaniach naukowych podawanie 600 mg nandrolonu decanoate redukuje poziom HDL o 26% w ciągu 10 tygodni. Nandrolone nie jest też czołowym środkiem, który może zwiększać agresywność, szczególnie jeśli jest stosowany w niewielkich dawkach (200-300 mg tygodniowo).
Wbrew powszechnym, błędnym opiniom nandrolone decanoate osiąga szczytowe stężenie już po kilkunastu godzinach od iniekcji, a nie po kilku dniach.. Drugi błędny pogląd dotyczy okresu półtrwania, w badaniach Okazało się, że średni okres półtrwania dla dekanianu nandrolonu wynosi 6 zamiast 15 dni!
Uwaga: Artykuł nie ma zachęcać do stosowania dopingu, o wiele większym problemem niż sam nandrolone są środki z czarnego rynku, w których mogą być nieznane domieszki lub zupełnie inne substancje, zamiast deklarowanych na opakowaniu. Apteczny nandrolone posiada znikome stężenie (50 mg/mL) więc jego zastosowanie u kulturystów mija się z celem (mięśnie są w stanie przyjąć tylko kilka mililitrów roztworu na oleju w pojedynczej iniekcji).
Referencje, badania, literatura:
Federico Giuseppe Patanè i in. Nandrolone Decanoate: Use, Abuse and Side Effects https://www.mdpi.com/1648-9144/56/11/606