Anapolon, a profil hormonalny i płodność

Oxymetholone należy do jednych z częściej nadużywanych SAA. Może wywoływać uszkodzenia wątroby, działa na receptory estrogenowe, potrafi zatrzymywać duże ilości wody w ustroju, uszkodzić nerki oraz mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Naukowcy badali wpływ oxymetholonu na profil hormonalny i płodność.

POMAGA W ZACHOWANIU NATURALNEJ AKTYWNOŚCI SEKSUALNEJ I ENERGII

Celem była ocena wpływu leku oxymetholone na parametry nasienia i stężenia hormonów płciowych u dorosłych samców szczurów. Dwadzieścia dojrzałych płciowo samców szczurów podzielono losowo na dwie grupy po 10 szczurów. Jedna otrzymywała standardową dawkę 5 mg Anapolonu, jednak na g masy ciała, a nie na kg masy ciała jak u ludzi. Przyjmijmy, iż szczur ważył 250 g, to znaczyłoby, iż otrzymał dawkę 1250 mg Anapolonu dziennie, przez 60 dni. Nawet gdyby szczur ważył tylko 100 g, to dawka 500 mg Anapolonu dziennie jest zaporowa, rzadko spotykana. W dopingu rzadko słyszy się o podawaniu więcej niż 150 mg dziennie.

Skutki terapii:

Odnotowano znaczący spadek średniej liczby plemników, ich ruchliwości i żywotności w grupie leczonej w porównaniu z grupą kontrolną.

Odnotowano spadek LH (hormon luteinizujący), FSH (hormon folikulotropowy) i testosteronu w grupie leczonej były istotnie obniżone w porównaniu z grupą kontrolną.

Wniosek

Podawanie Anapolonu powoduje spadek jakości nasienia, której towarzyszy obniżenie stężenia poziomu hormonów płciowych.

Komentarz

Wbrew powszechnie rozpowszechnianym błędnym tezom, każda dawka egzogennych hormonów ma wpływ na oś podwzgórze-przysadka mózgowa-jądra. Szczurom podawano kosmiczne ilości Anapolonu, jednak nawet zwykłe dawkowanie musi mieć wpływ na hormony przysadki (LH i FSH), w konsekwencji produkcję nasienia i wytwarzanie testosteronu. LH odpowiada za syntezę testosteronu w jądrach (komórkach Leydiga), zaś FSH za syntezę białek w komórkach Sertolego. Nawet umiarkowane dawki testosteronu potrafią po kilku miesiącach wywołać bezpłodność u mężczyzny.

Referencje, badania, literatura:

Lateef Abd, Zahraa; Abbas alzubaidi, Bushra Effect of Oxymetholone on The Sperm Quality and Sex Hormone Profile in Male Rats. https://web.b.ebscohost.com/abstract

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *