Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na syntezę białek mięśniowych i siłę mięśni. Naukowcy chcieli ustalić jak kontakt z paleniem tytoniu wpływa na regenerację uszkodzeń mięśni.
Eksperyment
W celu zbadania wpływu palenia tytoniu na zapalenie i regenerację mięśni szkieletowych same myszy narażono na 8 tygodni na dym. Następnie wywołano u nich uraz mięśni, po czym miały kontakt z tytoniem przez kolejne 21 dni po odniesionym uszkodzeniu mięśni szkieletowych.
Co się okazało?
Okazało się, że kontakt z tytoniem ma wpływ na atrofię mięśni (zmniejszenie masy całkowitej i pola przekroju poprzecznego włókien mięśniowych) oraz zmianę składu włókien (31% redukcja włókien o metabolizmie tlenowym). Okazało się, że ekspozycja na dym papierosowy wzmacnia odpowiedź zapalną w miejscu urazu (odnotowano rekrutację cytokin prozapalnych), powoduje upośledzenie aktywacji komórek satelitarnych (będących elementem naprawczym), prowadząc do pogorszenia urazu mięśni i jego funkcji skurczowej.
Podsumowanie
O tym, że palenie tytoniu jest niezdrowe wiedzą wszyscy, jednak sportowcy mają więcej argumentów by nie sięgać po np. papierosy. I wcale nie chodzi tylko o płuca, ale też o mięśnie, syntezę białek oraz regenerację tak częstych kontuzji.
Referencje:
Stanley M. H. Chan Cigarette Smoking Exacerbates Skeletal Muscle Injury without Compromising Its Regenerative Capacity https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1165/rcmb.2019-0106OC