Kreatyna przedłuża życie?

Kreatyna jest jednym z najpowszechniej stosowanych suplementów diety na świecie. Niemniej okazuje się, że jej działanie sprzyjające budowie masy, siły i wytrzymałości mięśni wcale nie jest jedynym.

Prozdrowotne działanie kreatyny

Coraz częściej naukowcy wykazują, iż podawanie kreatyny może działać ochronnie na układ nerwowy zwierząt przy schorzeniach takich jak choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, stwardnienie zanikowe boczne. Naukowcy sądzą, iż kreatyna wykazuje liczne właściwości prozdrowotne jako związek energetyczny i przeciwutleniacz. Naukowcy uważają, że zmiany neurodegeneracyjne i starzenie się mają wspólne szlaki i niektóre cechy patofizjologiczne.

Badanie naukowe

Dlatego zbadali podawanie kreatyny u 162 starszych myszy. Okazało się, że osobniki karmione kreatyną żyły o 9% dłużej, a na dodatek o wiele lepiej wypadały w testach neurobehawioralnych. W mózgach myszy odnotowano spadek ilości reaktywnych form tlenu i akumulację lipofuscyny. Akumulacja tego ostatniego związku barwnikowego może być związana ze starzeniem się mózgu. Podawanie kreatyny miało wpływ na ekspresję genów związanych ze wzrostem neuronów i uczeniem się.

Wnioski

  • kreatyna poprawia zdrowie i długowieczność.
  • kreatyna może zatem być obiecującym suplementem diety wspierającym zdrowe starzenie się człowieka.

Referencje:

T. Klopstock Creatine in mouse models of neurodegeneration and aging https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00726-011-0850-1

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *