Krótko o historii
Specyfik ten przybył do nas z krajów Ameryki Południowej – Argentyny, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii. Kiedy misjonarze jezuiccy przypłynęli nawracać ludność tubylczą odkryli, że ulubionym napojem tychże indian jest właśnie yerba mate. Są to suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Zaobserwowano, iż yerba mate usuwa zmęczenie, co jest zaletą dużej zawartości kofeiny w suszu.
Jezuici zafascynowani tym napojem zaczęli propagować jego picie w Europie, jednak kiedy zakon został zlikwidowany, Europejczycy na wiele lat zapomnieli o yerba mate.
O yerba mate
W Instytucie Pasteura w Paryżu w 1964 roku grupa naukowców prowadziła badania nad naturalnymi źródłami witamin. W raporcie z badań napisano: ” trudno znaleźć na świecie roślinę o tak dużej zawartości witamin i minerałów jaka jest w Mate „; Zawiera ona ” praktycznie wszystkie potrzebne do przeżycia witaminy „*
Yerba mate oprócz pobudzenia poprawia samopoczucie i nawet osobiście jestem w stanie to stwierdzić, ponieważ często pijam ją w formie herbaty pakowanej w torebki.
Yerba mate zawiera witaminy A, C, E, B1, B2, ryboflawinę, kwas nikotynowy; magnez, wapń, żelazo, sód, potas, mangan, krzem, fosfor, siarkę, kwas chlorowodorowy, kwas cytrynowy, cholinę i inne.
Jest źródłem tzw. ksantyn. Ksantyny to alkaloidy mające działanie lekko stymulujące Pochodnymi ksantyny są kofeina, paraksantyna (stymulant ośrodkowego układu nerwowego), teofilina (wystepuje w liściach herbaty) i teobromina (występuje w kakao).**
Yerba mate eliminuje poczucie głodu, więc jest przydatna w okresie redukcji.
Kiedy czytamy etykiety spalaczy tłuszczu na wielu z nich natykamy się właśnie na ekstrakt z yerba mate.
Właściwości yerba mate:
– napar ma intensywny smak i zapach, cierpki, gorzkawy; jest intensywniejszy niż w zielonej herbacie;
– działa pobudzająco, ale nie „zamula” jak kawa; po chwili od spożycia poprawia się znacząco jasność umysłu i powraca ochota do działania;
– poprawia nastrój;
– wspomaga odchudzanie;
– działa oczyszczająco z metali ciężkich i toksyn;
– pobudza układ immunologiczny;
– działa w niewielkim stopniu uspokajająco, likwidując stres i uczucie napięcia wewnętrznego;
– jest skutecznym antyoksydantem;
– nie wywołuje uzależnienia;
– jest idealnym stymulantem dla osób, które nie piją kawy;
Sposób przyrządzania:
Nie należy yerba mate zalewać wrzątkiem, ponieważ traci ona swoje właściwości. Można ją nabyć w formie liściastej lub w torebkach. W pierwszym przypadku należny ją parzyć w specjalnym naczyniu zwanym mate. w przypadku torebek, wystarczy ją zalać gorącą wodą i odczekać aż się zaparzy.
Yerba mate można również zalać zimną wodą. Taka forma nazywa się terre.
Można również pić yerba mate z dodatkami, jednak nie sa one zalecane w naszym sposobie żywienia więc nie będę ich opisywać.
Zapraszam do dyskusji na forum klikając TUTAJ
Autor: Asariah (sfd)
Źródło:
* [hyperreal.info/node/327]
** [pl.wikipedia.org/wiki/Ksantyna]
[naturalnamedycyna.pl/index.php?option=content&task=view&id=306]
[hyperreal.info/node/327]
musze przetestowac , wiele osob bardzo chwali choc podobno smak nie przekonuje
Jak ktos lubi roznego rodzaju herbaty, itp to powinno smakowac. Mi smakuje.