Chcesz masy? Zawsze tankuj do pełna!

Chociaż mięśnie to po prostu białka zbudowane z aminokwasów, w ich powstawanie zaangażowane jest wiele rozmaitych związków o charakterze nie tylko budulcowym, ale także energetycznym i regulatorowym. Brak któregokolwiek elementu może skutecznie zniweczyć Twoje starania o dodatkowe centymetry i kilogramy, dlatego też Twoja dieta musi być pełnowartościowa, zróżnicowana, oparta na solidnych podstawach. W niniejszym artykule dowiesz się co jeść, by zapewnić odpowiednią dawkę paliwa dla Twoich mięśni, umożliwiając tym samym ich efektywny rozwój.

Budowanie mięśni zainicjowane może być tylko wtedy, jeśli organizm dysponuje odpowiednią ilością paliwa dostarczanego z pokarmem w postaci surowców energetycznych takich jak węglowodany i tłuszcze. Energii musi być przy tym na tyle dużo, by nie tylko pokryć bieżące zapotrzebowanie zawiązane z pracą wszystkich układów i narządów, ale także by została nadwyżka mogąca zasilić szlaki metaboliczne, zaangażowane w przebieg reakcji biochemicznych umożliwiających budowę nowych, dodatkowych białek mięśniowych.

Wiele osób starających się zwiększyć masę mięśniową kładzie spory nacisk na zapewnienie odpowiednio wysokiej podaży białka, ale zapomina o nadwyżce energetycznej, a nierzadko doprowadza do ujemnego bilansu kalorycznego. Deficyt energetyczny sprawia, że organizm nawet przy sporej dostępności materiałów budulcowych nie jest skłonny inwestować w rozwój nowych tkanek, ma bowiem inne priorytety niż rozbudowa energochłonnej, a więc bardzo kosztownej muskulatury.

Jeśli chcesz wywołać hipertrofię mięśniową Twoja dieta musi zapewniać odpowiednią dawką węglowodanów zawartych m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach skrobiowych i owocach oraz tłuszczu obecnego w rybach, jajach, mięsie, nabiale, olejach roślinnych, orzechach i nasionach. Inaczej Twój wysiłek i wiadra potu wylane na siłowni pójdą na marne. Co więcej – przy braku energii organizm zacznie pobierać cegiełki  – czyli aminokwasy – z Twoich mięśni i w akcie desperacji zużyje je w celach energetycznych. Nie tylko więc nie zbudujesz muskulatury, ale także część z niej – stracisz! Więcej…

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *