Chcesz zwiększyć masę? O tych zasadach musisz pamiętać!

Jeśli od dłuższego czasu trenujesz, jesz i bierzesz suplementy, a mimo to Twoje mięśnie nie rosną, znaczy się, że gdzieś popełniasz błąd. Zapewne w ferworze walki o lepszą „pompę” na treningach, o jeszcze jedno wymuszone siłą woli powtórzenie, umknęła Ci jedna z ważnych zasad budowania masy. Zamiast bezmyślnie dokładać serii i ciężarów czy zamiast wpychać w siebie jeszcze jeden woreczek ryżu zatrzymaj się na chwilę i dobrze zastanów, czy odrobiłeś lekcje i faktycznie wiesz jak efektywnie wspierać rozwój swojej muskulatury.

Po pierwsze: potrzebujesz treningu siłowego rozwijającego równomiernie wszystkie partie mięśniowe!

Wydaje Ci się, że nie musisz trenować nóg, bo biegasz czasem albo jeździsz na rowerze? Zamiast przysiadów czy wykroków wolisz zrobić kilka dodatkowych serii na klatkę i bicepsy? Trwaj dalej w swojej niewiedzy, pielęgnuj kalectwo, a jedyne czego się dorobisz to nieproporcjonalna sylwetka i przykurcze mięśniowe. Trenując tylko wybrane partie mięśniowe nie zbudujesz robiącej wrażenie masy. Uwierz mi, 90% mężczyzn przychodzących na siłownie uważa że ma za chude ramiona i za wąską klatkę, więc katuje te partie mięśniowe ze zdwojoną siłą, zaniedbując inne, zwłaszcza nogi. Zadowalające postępy notuje jednak pozostałe 10% osób dbających o równomierny rozwój. Postaw na podstawowe, wielostawowe ćwiczenia takie jak przysiady, ciągi, wiosłowania, podciągania, pompki, wyciskania.

Po drugie: nie spędzaj na siłowni zbyt wiele czasu

Dobry trening to taki, który wykończy Cię w godzinę. Spędzanie na siłowni całego popołudnia, katowanie jednej partii mięśniowej dziesięcioma ćwiczeniami, mającymi na celu „atakowanie pod wszystkim kątami”, czy też bezmyślne dokładanie niekończącej się ilości serii jest pozbawione sensu. Pamiętaj, że przeładowany trening powoduje nasiloną sekrecję katabolicznego kortyzolu, zwiększa rozpad białek mięśniowych i utrudnia regenerację. Osobną kwestią jest prowadzenie kółka dyskusyjnego na siłowni. Jeśli należysz do gawędziarzy co na każdą serię potrzebuję co najmniej pięciominutowej debaty o d…. Maryni,  to masz już odpowiedź na pytanie dlaczego Twoje mięśnie nie rosną.

Udostępnij znajomym

One thought on “Chcesz zwiększyć masę? O tych zasadach musisz pamiętać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *