Czy obfite śniadanie pomaga schudnąć?

Śniadanie uznawane jest powszechnie za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dość często można wręcz spotkać się z teorią, zgodnie z którą spożywanie obfitego posiłku rano, najlepiej bezpośrednio po przebudzeniu jest praktyką, która wspomaga odchudzanie. Nie tylko kolorowa prasa, ale także lekarze, dietetycy, specjaliści od promocji zdrowia uparcie przekonują, że zjedzenie dużego, pełnowartościowego i energetycznego śniadania korzystnie wpływa na sylwetkę i ogólnie pojęte zdrowie. Czy jednak teoria ta ma poparcie w faktach?

Śniadanie w polskim wydaniu

Nie ulega wątpliwości, że zjedzenie odpowiednio zbilansowanego śniadania może być ważnym elementem pracy nad sylwetką. Niestety Polacy często zapominają o śniadaniu bądź też zastępują je batonikami, ciastkami, pączkami i innymi śmieciowymi produktami co oczywiście niesie za sobą negatywne konsekwencje. Zwracanie uwagi na kwestię odpowiedniego doboru produktów żywnościowych w ramach pierwszego posiłku w ciągu dnia z pewnością jest godne pochwały, jednak namawianie do spożywania obfitych i wysokoenergetycznych śniadań wydaje się w świetle dostępnych wyników badań co najmniej kontrowersyjne.

Skąd wzięło się to zalecenie?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić skąd wziął się pogląd, zgodnie z którym śniadanie powinno być posiłkiem obfitym i wysokoenergetycznym. Jeszcze trudniej jest zrozumieć dlaczego zaleca się zwiększenie kaloryczności śniadania w ramach programów redukcji nadmiernej masy ciała. Wyniki badań dotyczące wpływu kaloryczności śniadania na masę i skład ciała uznać należy za co najmniej niejednoznaczne, żeby nie powiedzieć – sprzeczne, a kto twierdzi że sprawa została definitywnie rozstrzygnięta, ten jest po prostu w błędzie… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *