Czy probiotyki mogą pomóc osobom w walce z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia?

W ostatnich czasach coraz więcej mówi się i pisze o wyjątkowych właściwościach drobnoustrojów zasiedlających nasze jelita,. Okazuje się że niektóre z bytujących tam bakterii wpływają zdecydowanie korzystnie na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, przy czym ich zakres działania wykracza daleko poza obszar jelitowego ekosystemu sięgając nawet bardzo oddalonych tkanek, układów i narządów. Ostatnie badania wskazują, ze stan mikroflory jelitowej może być powiązany z funkcjonowaniem układu nerwowego i naszą kondycją umysłową. Aktualnie intensywnie bada się możliwość zastosowania preparatów zawierających probiotyczne bakterie w leczeniu Zespołu Przewlekłego Zmęczenia.

Zmęczenie, naturalne stan czy może choroba?

Zmęczenie to stan, który każdy z nas odczuwa przynajmniej kilka razy w ciągu doby. Praca, nauka, trening, obowiązki domowe, prowadzenie auta, rozmowa przez telefon, a nawet zupełny brak aktywności fizycznej i umysłowej mogą w pewnym momencie prowadzić do uczucia zmęczenia. Niekiedy jednak stan przewlekłego wyczerpania utrzymuje się tygodniami, a nawet miesiącami i nie ustępuje po wypoczynku i próbie relaksu. Mamy wtedy prawdopodobnie do czynienia z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia (w skrócie CFS, z ang.: Chronic Fatique Syndrome). Etiologia tej przypadłości nie jest do końca poznana, istnieje stosunkowo wiele koncepcji mających tłumaczyć mechanizmy rozwoju CFS, niektóre z nich sugerują pośrednią korelację ze stanem mikroflory jelitowej.

Probiotyki a CFS

W przeprowadzonym cztery lata temu, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym badaniu pilotażowym grupa kanadyjskich naukowców postanowiła osobom ze zdiagnozowanym CFS przez dwa miesiące podawać preparat zawierający 24.000.000.000 jednostek bakterii Lactobacillus casei szczepu Shirota (LcS) w celu oceny skutków terapeutycznych. Okazało się, że zabieg ten przyniósł wyraźną poprawę u uczestników losowo przydzielonych do grupy leku, przy braku jakichkolwiek efektów w grupie placebo. Podobne efekty przyniosły wyniki innego badania w którym zastosowano preparaty zawierające Lactobacillus paracasei SSP, Paracasei F19, Lactobacillus acidophilus NCFB 1748 i Bifidobacterium lactis BB12. Tutaj wyraźną poprawę po czterech tygodniach suplementacji zaobserwowało sześciu z piętnastu uczestników badania… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *