Jak to jest z tym mlekiem?

Z konsumpcją mleka wiąże się wiele kontrowersji, z jednej strony rozmaite autorytety w kampaniach reklamowych zalecają dzieciom i młodzieży picie mleka, zwracając uwagę na jego wysoką wartość odżywczą, z drugiej natomiast w sieci znaleźć można niezliczoną ilość artykułów i filmików, przestrzegających przed konsumpcją „białej trucizny”. Czy mleko faktycznie jest zdrowe? A może jednak z czasem wyrządza spustoszenie w organizmie?

Biorąc pod uwagę zawartość składników odżywczych, mleko wydaje się być naprawdę wyjątkowym napojem. Wysokowartościowe, dobrze przyswajalne białko, spora ilość składników mineralnych, takich jak wapń w solidnych dawkach oraz obecność witamin z grupy B, a także rzadko spotykanej w popularnych produktach żywnościowych D, przemawia ewidentnie na korzyść mleka. Poza tym, mleko jest smaczne i wygodne, dzięki nowoczesnym metodom utrwalania można się go napić prosto z butelki czy kartonika.

Pomimo tych wszystkich zalet jednak mleko ma swoich zagorzałych przeciwników – dlaczego?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba sobie uświadomić, że niemal z każdym produktem żywnościowym wiążą się podobne kontrowersje, tym głośniejsze są głosy krytyków im dany produkt jest intensywniej propagowany w rozmaitych kampaniach. I tak, swoich zagorzałych przeciwników mają tłuszcze roślinne, pełnoziarniste produkty zbożowe, a nawet ryby morskie czy niektóre warzywa.

Mogę się założyć, że gdyby teraz Instytut Żywności i Żywienia opracował kampanię promującą spożycie jabłek, a w propagowanie tych owoców zaangażowałyby się gwiazdy TV, w internecie natychmiast pojawiłyby się spekulacje na temat tego, czym pryskane są te owoce, przy jakich autostradach rosną i w jaki sposób są przechowywane. Rozmaici „specjaliści” snuliby teorie na temat toksyczności ołowiu kumulującego się w miąższu i pestycydów wnikających w skórki owoców sugerując, że to zapewne przemysł farmaceutyczny stworzył tę  śmiercionośną kampanię by uprzykrzyć życie biednym obywatelom i zarobić na lekach.

Więcej: http://potreningu.pl/diety/artykuly/1080/jak-to-jest-z-tym-mlekiem

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *