Jakie suplementy zastosować by wrócić do formy po przerwie

Okres poprzedzający wakacyjne wyjazdy to zazwyczaj czas intensywnej pracy nad estetyką sylwetki. Co bardziej ambitni przygotowania do sezonu plażowego rozpoczynają już wczesną wiosną, walcząc z nadmiarem centymetrów i kilogramów i rzeźbiąc ciężko wypracowane wcześniej mięśnie. Kiedy już przychodzi długo wyczekiwane lato, czas urlopowych wyjazdów i wieczorów spędzonych przy piwie czy drinkach pojawia się relaks i rozprężenie, a wraz z każdym kolejnym beztrosko spędzonym dniem sylwetka ulega stopniowej dekompozycji, aż w końcu na przełomie sierpnia i września w niczym już nie przypomina tej sprzed wakacji.

Ten scenariusz, choć może jest trochę przerysowany, to w mniejszym lub większym stopniu dotyka sporej grupy osób. Pierwsze wrześniowe czy nieraz – październikowe treningi zazwyczaj są źródłem frustracji, sztanga wydaje się bowiem ciężka, a mięśnie już po kilku seriach odmawiają posłuszeństwa, a na dodatek po zakończeniu sesji treningowej manifestują swoje niezadowolenie dokuczliwą bolesnością. Oprócz dobrze przemyślanego treningu dostosowanego do nadwątlonej formy i odpowiednio zbilansowanej diety sukcesywnie eliminującej niezdrowe, wakacyjne przyzwyczajenia niezwykle przydatna w tym okresie może okazać się właściwie dobrana suplementacja. Co wiec warto zakupić na tzw. „rozruch powakacyjny”?

Po pierwsze: BCAA

Szczególnie przydatne mogą okazać się aminokwasy rozgałęzione BCAA. Walina, izoleucyna, a zwłaszcza leucyna to pakiet najważniejszych aminokwasów, których odpowiednio wysoka podaż:

– tłumi katabolizm mięśniowy

– odsuwa uczucie zmęczenia

– usprawnia regenerację powysiłkową

– przyspiesza adaptację wysiłkową

– zmniejsza powysiłkową obolałość mięśni zwaną potocznie „zakwasami”

Co istotne aminokwasy rozgałęzione wykazują szczególną skuteczność u mniej wytrenowanych osób, do których po wakacyjnej przerwie również się zaliczasz. Już około 10g przyjęte w okolicy treningu może okazać się rozwiązaniem niezwykle korzystnym.

Po drugie: kolagen

Podstawą higieny aparatu ruchu jest właściwa rozgrzewka, odpowiedni dobór ćwiczeń i intensywności wysiłku oraz nienaganna technika. Znakomitym uzupełnieniem jednak okazać się może kolagen, który wykazuje następujące działanie:

– wspiera regenerację tkanki łącznej

– zmniejsza nasilenie objawów bólowych będących następstwem intensywnego treningu

– zmniejsza ryzyko kontuzji będących następstwem sumowania mikrourazów

 

Dzienna dawka kolagenu powinna mieścić się w przedziale 10 – 20g.

Po trzecie: witaminy i składniki mineralne

Chociaż lato to czas wyjątkowej obfitości sezonowych warzyw i owoców, tak naprawdę mało kto niestety z tych dobrodziejstw natury pełnymi garściami korzysta. Częściej niestety ulubionym daniem urlopowiczów jest kebab, frytki, pizza, ewentualnie ryba smażona w panierce, a preferowanym napojem piwo, ewentualnie cola. W efekcie przez okres wakacji łatwo nabawiamy się drobnych niedoborów, które bezwzględnie należy uzupełnić.  Podstawą oczywiście będzie zrównoważona dieta, znakomitym jej uzupełnieniem okazać się może preparat witaminowo-mineralny skomponowany z myślą o sportowcach. Dzięki tego typu suplementom możemy:

– wyrównać drobne deficyty witamin i składników mineralnych

-zapobiec powstawaniu niedoborów wyżej wymienionych związków

– przyspieszyć regenerację po wysiłkową

– poprawić odporność organizmu

Przestrzegam jednak przed beztroskim zajadaniem się suplementami witaminowo-mineralnymi, efekt takich starań może być niestety odwrotny do zamierzonego. Nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych nie tylko, że jest zupełnie niepotrzebny, to okazać się może niezdrowy i negatywnie wpłynąć na rozwój formy sportowej (np. nadmiar antyoksydantów). Pamiętać także należy, że suplementy tego typu nie zastępują zróżnicowanej diety.

Więcej w temacie:
http://potreningu.pl/artykuly/1174/jakie-suplementy-zastosowac-by-wrocic-do-formy-po-przerwie

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *