Kreatyna w chorobie Parkinsona

Kreatyna jest jednym z najskuteczniejszych suplementów diety, chętnie wybieranym przez sportowców dyscyplin siłowych. Jest związkiem bardzo bezpiecznym i cenionym w wielu innych dyscyplinach sportowych.

MPTP jest używana do wywoływania objawów choroby Parkinsona. MPTP jest neurotoksyną z której powstaje MPP+ wskutek przemian (MAO) w ustroju człowieka i zwierząt.

Co ma wspólnego kreatyna z chorobą Parkinsona?

Otóż, może się okazać, iż całkiem sporo…

Doustna suplementacja kreatyną lub cyklokreatyną, które są substratami kinazy kreatynowej, może zwiększać stężenie fosfokreatyny  lub cyklofosfokreatyny  i poprzez „buforowanie” chronić układ energetyczny przed wyczerpaniem ATP, a tym samym wywierać działanie neuroprotekcyjne (ochronne dla układu nerwowego).Naukowcy stwierdzili, że doustna suplementacja kreatyną lub cyklokreatyną zapewniają znaczącą ochronę przed indukowanym przez MPTP niedoborem dopaminy u myszy.

Kreatyna chroniła przed wyniszczeniem neuronów przez neurotoksynę w istocie czarnej. Kreatyna i cyklokreatyna nie miały wpływu na konwersję MPTP do MPP +.

Wyniki

Wyniki badania sugerują nowe podejście terapeutyczne, które może mieć zastosowanie w przypadku choroby Parkinsona. To nie znaczy, że kreatyna już jest lekiem na zmiany neurodegeneracyjne, ale że może mieć taki potencjał.

Referencje:

Russell T.Matthews „Creatine and Cyclocreatine Attenuate MPTP Neurotoxicity” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014488699970498

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *