Kurkuma zwiększa pozytywny wpływ ćwiczeń na naczynia krwionośne

Trening cardio sprawia, że nasze ciało jest zdrowsze, szczególnie jeśli chodzi o naczynia krwionośne. Zwiększone tętno, większy przepływ krwi, sprawiają, że przepływa przez nie więcej składników odżywczych, wzmacniając tym inne komórki, ścianki naczyń krwionośnych itp. Proces ten opóźnia starzenie się komórek i przyspiesza ich regenerację. Okazuje się, że nie tylko trening przyczynia się do tego procesu, ale także przyjmowanie kurkuminy.

Kurkumina

Kurkumina ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, m.in. działa anabolicznie na nasze komórki mięśniowe, chroni mięśnie przed rozpadem, wzmacnia efekt rozszerzania się naczyń krwionośnych i co ciekawe, może mieć wpływ na tempo siwienia naszych włosów.

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, żeby sprawdzić, jak kurkumina może wpłynąć na naczynia krwionośne.

Kobiety po menopauzie częściej chorują na choroby sercowo-naczyniowe, a naukowcy chcieli zbadać, czy odpowiedni program ćwiczeń sprawi, że ryzyko wystąpienia tych chorób się zmniejszy. Osoby poddane badaniu musiały chodzić lub jeździć na rowerze przez 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu. Tętno podczas wysiłku miało oscylować wokół 60% tętna maksymalnego. W późniejszym okresie tego badania czas aktywności miał się zwiększyć do 40-60 minut pracy przy 70-75% tętna maksymalnego.

Dziesięć z badanych kobiet wyłącznie trenowało, a pozostałe przyjmowały dodatkowo 150 mg kurkuminy. Była też grupa kontrolna, która ani nie ćwiczyła, ani nie suplementowała kurkuminy.

Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń i na końcu naukowcy zmierzyli dylatację przepływów krwi u kobiet. Zamknęli naczynia krwionośne w ramieniu, a następnie otworzyli je, aby krew mogła swobodnie przepływać, i wtedy zmierzyli stopień rozszerzenia naczyń krwionośnych. Im większe rozszerzenie, tym zdrowsze naczynia krwionośne.

Wyniki

Okazało się, że średnica naczyń krwionośnych zwiększyła się u osób ćwiczących, zarówno tych, które suplementowały kurkumę, jak i tych, które tego nie robiły. W grupie z kurkuminą wzrost ten był nieco większy.

Jeszcze inne badanie wykazało, że kurkumina może mieć pozytywny wpływ na tętnice szyjne. Są to naczynia, które zaopatrują mózg w krew. Są one bardzo wrażliwe i muszą być w stanie dostarczyć duże ilości krwi, ale jednocześnie ciśnienie w mózgu nie może być zbyt wysokie.

Prawidłowo pracujące tętnice, zapewniające odpowiednie ciśnienie, mają odpowiedniej wielkości przekrój. Wraz z wiekiem przekrój ten się zmniejsza, a mniejszy przepływ krwi przyspiesza menopauzę i procesy z nią związane. Okazuje się, że ćwiczenia plus suplementacja znacznie usprawniają pracę naczyń w tym rejonie.

Podsumowanie

Samo przyjmowanie kurkuminy poprawia funkcjonowanie tętnic u kobiet po menopauzie. Trzeba zaznaczyć jednak, że chodzi o aktywne kobiety, gdyż działanie kurkuminy wzmacnia po prostu pozytywne aspekty aktywności fizycznej. 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *