Lipotrofy

Słowo lipotrofy odnosi się do każdej substancji obniżającej poziom tłuszczu odkładającego się w wątrobie, a przyspieszającej jednocześnie metaboliczny proces przemiany tłuszczu w wodę, dwutlenek węgla i energię.

Oto prezentacja kilku bardziej znanych lipotrofów i ich działania:

Cholina. Obecna jest we wszystkich żywych komórkach i odgrywa bardzo ważną rolę. Przy pomocy witaminy B12 syntezuje się ją z aminokwasów metioniny i seriny. Cholina nie tylko zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie, ale również transportuje go do komórek, aby mógł być przetworzony na energię. W mózgu cholina przekształcana jest w acetylcholinę – neuroprzekaźnik wysyłający impulsy z nerwów do nerwów i z nerwów do mięśni. Kiedy mięśnie się męczą połączenie to zostaje przerwane. Impulsy nie są przesyłane a praca mięśni spowalnia się lub chwilowo ustaje. Badania przeprowadzane na biegaczach dowiodły, że podczas biegu poziom choliny obniża się; prawdopodobnie dlatego, że w czasie wysiłku cholina zużywana jest do produkcji acetylcholiny. Kiedy zapasy choliny się wyczerpują równolegle obserwujemy spadek produkcji acetylcholiny. Kiedy jej produkcja się obniża podobnie dzieje się z wydolnością mięśni. Teoretycznie więc, jeśli dodatkowo spożywasz cholinę, powinieneś móc częściej trenować i spalać więcej tłuszczu. Cholina przynosi wyraźne korzyści kulturystom i innym sportowcom.

Inozytol. Współpracując z choliną, inozytol pomaga zapobiec nagromadzeniu tłuszczu w arteriach. Zapewnia też zdrowie wątrobie, nerkom i sercu.

Biotyna. Ta B-kompleksowa witamina jest potrzebna do uruchamiania pewnych enzymów przy przemianie materii. Bez niej ciało nie jest w stanie prawidłowo spalać tłuszczy. Biotyna wpływa również na zdolność ciała do dokładnego przetwarzania cukru we krwi, w celu uniknięcia okresów braku energii.

Witamina B6. Ten składnik odżywczy pomaga pilnować poziomu wody w ciele oraz reguluje poziom cukru we krwi, tak aby nie powstawały duże wahania lub jego braki spowodowane tymi wahaniami. Surowe diety mogą uszczuplić dostawy witaminy B6, więc suplementy są dodatkowym zabezpieczeniem przed możliwością pojawienia się jej niedoboru.

Metionina. Związana jest z ograniczaniem wagi. Metionina może pomóc zahamować łaknienie. Połączona z innym aminokwasem – fenyloalaniną -metionina prawdopodobnie pomaga przy rozkładaniu tłuszczu. Fenyloalanina działa jak silny środek stymulujący psychikę do osiągnięcia lepszej koncentracji podczas treningu

Karnityna. Wprowadza tłuszcz do mitochondriów – komórkowych stacji energetycznych – aby mógł on być przetworzony na energię. Karnityna oczyszcza też mitochondria usuwając produkty uboczne. Z tej właśnie przyczyny jest ona absolutnie niezbędna do prawidłowej przemiany materii. Połączona z pikolinianem chromu, karnityna poprawia spalanie tłuszczu – potencjalnie tygodniowo spala nawet do kilograma tłuszczu więcej. W trakcie badań 30 otyłych kobiet i 10 otyłych mężczyzn przeszło na dietę (1200 kalorii dziennie dla kobiet i 1600 kalorii dla mężczyzn), otrzymując codziennie przez 8 tygodni albo dawkę L-karnityny(200 miligramów) i pikolinianu chromu (200 mikrogramów), albo zamiast tego lekarstwo neutralne, nie wywierające wpływu na organizm. Grupa zażywająca suplementy straciła średnio o 7 kilo więcej niż grupa przyjmująca lekarstwo neutralne. Co ważniejsze, grupa karmiona suplementami obniżyła swój procentowy poziom tłuszczu w ciele o 3,5%, a druga grupa tylko o 0,6%. Zgodnie z wynikami innych badań, wzbogacanie diety karnityną powoduje, że więcej kwasów tłuszczowych wnika do komórek i dzięki temu mogą być wykorzystane jako energia.

Pikolinian chromu. Chrom pomaga przetwarzać węglowodany w cukry proste – paliwo zużywane przez komórki do produkowania energii. Chrom pomocny jest też przy wytwarzaniu i regulowaniu poziomu insuliny. Produkowana przez trzustkę insulina ogranicza głód, kieruje zapasami tłuszczu i budową mięśni. Wspomaga także prawidłową utylizację cholesterolu.
Chrom, posiadający opinię środka efektywnie spalającego tłuszcz, stymuluje u podnoszących ciężary beztłuszczowy wzrost mięśni.

Enzymy. Suplementy lipotroficzne często zawierają takie enzymy jak pankreatyna czy HCL betainy. Te środki odżywcze sprawiają, że nasze ciało prawidłowo rozkłada konsumowane pożywienie, co oznacza, ze można je efektywnie wykorzystać do generowania wzrostu, bądź prac naprawczych. Pankreatyna, na przykład, pomaga w trawieniu tłuszczy oraz posiada prawdopodobnie silne właściwości ich rozpuszczania. Betaina HCL uaktywnia pepsynę – enzym trawiący białka. 2 tego powodu enzymy zaleca się często jako środki wzmagające i poprawiające trawienie.

Pamiętajcie, że suplementy lipotroficzne nie zastąpią odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń. Jeżeli akurat masz nadwagę i jedyną zmianą jaką zaprowadzisz w swoim trybie życia i odżywiania będzie rozpoczęcie zażywania suplementów lipotroficznych, najprawdopodobniej nic się nie zmieni.
Lipotrofy same w sobie nie spalają tłuszczu. Zapewniają one raczej – dopóki przestrzegasz nisko tłuszczowej, wysoko odżywczej diety i intensywnie ćwiczysz – doskonałą kombinację środków odżywczych, których twoje ciało potrzebuje, by przemiana materii była najskuteczniejsza.

żródło: MUSCLE

Udostępnij znajomym

2 thoughts on “Lipotrofy

  1. A tyle szukałem w internecie o tym pisząc artykuł… Można by jeszcze wypisać kilka aminokwasów lipotropofych. Fajny art 🙂

  2. Ps. Jeśli ktoś ma więcej info o tym badaniu o karnitynie na ludziach to proszę pisać. Moim zdaniem jest to suplement nie warty uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *