Napój z węglowodanami, argininą i BCAA wspomaga regenerację. Badania naukowe

Wykorzystanie aminokwasów w porze okołotreningowej nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Przyjęcie ich przed treningiem lub w trakcie wspomaga walkę z mikrouszkodzeniami, przyspiesza regenerację, jak i podkręca anabolizm. Naukowcy z Tajwanu odkryli, że u sportowców wytrzymałościowych, mieszanka BCAA, argininy i węglowodanów, skutecznie wspomaga regenerację i pozwala na szybszy powrót do pełni sił.

Badanie

Naukowcy wykorzystali 14 studentów płci męskiej, którzy za zadanie otrzymali do wykonania 2 próby biegowe. Pierwsza to bieg 5 minutowy z 55% możliwości wysiłkowych, drugi z kolei 30 minut z 75% poboru tlenu.

Po 30 minutach intensywność wzrastała co minutę, aż do upadku mięśniowego i braku możliwości na kontynuowanie próby.
Zaznaczyć trzeba, że zadanie wykonywane było na czczo, a po wysiłku otrzymali oni 200 ml napoju sportowego. Raz wzbogacony był on o BCAA i argininę, innym razem studenci otrzymali same węglowodany.

200 ml napoju zawierało:

  • 24 g węglowodanów,
  • 2 g BCAA,
  • 500 mg argininy,
  • 700 mg cytrynianu.

Wyniki

Badania były prowadzone przed wysiłkiem, w trakcie i po jego zakończeniu. Otrzymane dane sugerują, że podczas spożycia napoju zawierającego cukry proste, BCAA i argininę, podnosił się nie tylko poziom glukozy we krwi, ale i dochodziło do zwiększenia stosunku testosteron-kortyzol.

Wniosek

Naukowcy z Tajwanu twierdzą, że wykorzystanie efektu wyższej koncentracji insuliny we krwi, jak i zmiany ratio testosteron-kortyzol, przyspiesza znacznie procesy regeneracyjne. Mięśnie są szybciej gotowe do podjęcia wysiłku oraz ich przygotowanie na kolejną sesję treningową jest krótsze.

Źródło:
Chin J Physiol. 2011 30 kwietnia; 54 (2): 71-8.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *