Olej z kryla stymuluje anabolizm. Badania naukowe

Wykorzystanie źródeł  omega 3 w diecie sportowca zazwyczaj powiązane jest z działaniem prozdrowotnym kwasów tłuszczowych, które przynosi szereg korzyści m.in. dla układu sercowo-naczyniowego. Jednak najnowsze badania wskazują, że dzięki olejowi z kryla można zyskać również mięśnie.

Badanie

W badaniu wzięło udział 18 studentów, którzy to posiadają 3-letni staż treningowy. Otrzymali oni identyczny plan treningowy, który musieli wykonywać przez 8 tygodni. Połowa studentów otrzymywała dodatkowo 3 g oleju z kryla, natomiast druga połowa placebo.

Studenci otrzymywali produkt, który posiadał w składzie 1,3 g fosfolipidów, 963 mg kwasów omega 3 (240 mg DHA, 383 EPA). Porcja 3 g oleju z kryla zawierała również 0,54 mg astaksantyny.

Wyniki

Osoby wspomagające swoje treningi olejem z kryla zbudowały 1,4 kg beztłuszczowej masy ciała, grupa placebo z kolei 0,3 kg. Co więcej, uczestnicy stosujący olej z kryla stracili więcej tłuszczu i zbudowali większą siłę mięśniową, jednak różnice te nie były statystycznie istotne.

Wnioski

Naukowcy przyglądając się badaniom w probówkach z komórkami mięśniowymi odkryli, że fosfatydylocholina z oleju kryla stymulowała aktywność mTOR. Oznacza to, że zastosowanie oleju aktywowało szlaki metaboliczne wspomagające syntezę białek na podobieństwo leucyny.

Źródło: J Nutr Metab. 2018 kwi 26; 2018: 7625981.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *