Power/sumo squat- czyli historia ślepego naśladownictwa

olech_p_05mets1.jpg

OSTATECZNA ROZPRAWA Z POWER SQUATEM i SUMO SQUATEM DLA PRZYSIADU RAW-a.k.a dlaczego ślepe naśladownictwo kończy się zawsze kontuzją

Dlaczego tzw. Power Squat jest tak mocno pimpowany przez wielkich coachów zza wielkiej wody?

Powód jest prosty-jeśli ktoś myśli poważnie o Trójboju Siłowym w USA to myśl jest jedna:

WPO/WPC

Co to jest?
nie chodzi o określenie odżywek białkowych,a o najpopularniejszą federację TS w USA.
Dlaczego tak popularną?
bo zawody są widowiskowe i przynoszą zyski dla zawodników i organizatorów.

Co tam się dzieje?
W większości „tłuste świnie” siadają w dwu/trójwarstowywm KULOODPORNYM kostiumie do przysiadu i zaliczają podejścia mając biodra 10-15cm powyżej zaliczenia „normalnych federacji” typu IPF.

Żeby dokładniej uzmysłowić wam „moc” sprzętu z którego korzystają- wszystkie wypadki (a jest ich tam co nie miara) w przysiadzie odbywają się przez niestabilność kolan. Nie da się w tym sprzęcie wykręcić sobie bioder-zwyczajnie sprzęt nie pozwala zejść niżej,jest też jedynym sprawcą który pozwala na wyjście z dołu,z tak szerokiej pozycji,która jest NIENATURALNA dla człowieka.

Przejdźmy więc do treningu.
Dlaczego więc robią oni tak nienaturalny dla człowieka ruch ? Bo w ten sposób można wykorzystać w największym stopniu sprzęt(dodać kolejne kg do sztangi) i potwierdzą to choćby Polacy startujący w federacji IPF,którzy ciągną sumo.Pozycja dolna MC sumo jak i power squatu/sumo squatu jest zbliżona. W MC klasycznym nie da się do takiego stopnia wykorzystać sprzętu,to samo tyczy się przysiadu z węższą pozycją stóp.

Jednowarstwowy sprzęt jak i absolutny jego brak(RAW) nie pozwala wykorzystać (teoretycznie lepszej) szerokiej pozycji przez brak OCHRONNEGO DLA BIODER i INICJUJĄCEGO RUCH W GÓRĘ elementu,którym jest
wielowarstwowy sprzęt.

Co to oznacza dla osób nie korzystających ze sprzętu,czyli JAK TRENOWAĆ PRZYSIAD RAW?

Power squat jest świetnym narzędziem,by wyrobić w sobie nawyk siadania w tył
a) nie mniej jednak usiąść do tyłu to połowa sukcesu,trzeba jeszcze usiąść w dół,by zaliczyć odpowiednią głębokość,nie skręcając sobie bioder
b) by to osiągnąć-nie możemy przesadzić z szerokością ustawienia nóg
c) dla wszystkich szerokości przysiadu korzystnym jest ustawiać stopy na zewnątrz-powoduje to lepsze wykorzystanie bioder i odwodzicieli uda,w konsekwencji zapobiega składaniu się kolan do wewnątrz
d) wraz z powiększaniem się szerokości ustawienia nóg tracimy tzw. „rebound” czyli wybicie z dołu wynikające z nagłej zmiany kierunku działających sił (nie oznacza to odbicia dupą od łydki!!)
e) a jest to najistotniejszą kwestią w treningu RAW-przy prawidłowym rozkładzie sił-właśnie na dole będzie nam najtrudniej

Pozornie szeroki przysiad ma wiele zalet-skrócona trajektoria sztangi, większe wykorzystanie najsilniejszych mięśni w ludzkim ciele,dobra pozycja tułowia,brak „winka”,uciekania kolan etc…

Ale…

Czerpmy z doświadczeń starych siłaczy…

Cała piękna historyjka, o tym jak wartościowe jest b.szerokie przysiadanie pęka,gdy chodzi o zdrowie bioder czy kręgosłupa przeciążonego równoległym pochyleniem do podłoża-nie zabezpieczonych specjalistycznym sprzętem.
Dave Tate i Loui Simmons-są autorytetami również i dla mnie. Niestety,po latach pracy wyrobili sobie klapki oczach i patrzą wyłącznie przez pryzmat przysiadu w sprzęcie, tak jakby osoby takie jak Andrey Malanichev,Pat Mendez,Chad Wesley Smith,Ed Coan,Kirk Karwoski czy Misha Koklyaev nie istniały i nie imponowały swoimi wynikami.

Istotą treningu RAW jest RÓWNOWAGA.
Wykorzystanie tzw. układu prostowniczego (posterior chain-prostowniki pleców,pośladkowe,zginacze uda) jest b. istotne,gdyż są to mięśnie dominujące dla przysiadu.
Istotnym jest więc trenować cały ten układ, ale w kontekście zdrowia i naturalności ruchu zrezygnować z b.szerokiego przysiadu,a jedynie ćwiczyć te partie na zasadzie ćwiczeń pomocniczych/hipertroficznych. Nie zapominajmy też o treningu prostowników uda-dla przysiadu RAW-wciąż stanowią te 30-50% wyniku.
To bardzo dużo.

JAK NIE SIADAĆ RAW

autor; Autopsy z SFD

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów- a także wstęp wyjaśniający powody powstania art., wiele filmików a także bardzo ciekawą dyskusję- do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *