Sibutramina, meridia, meizitang – igranie z ogniem czy szybkie odchudzanie?

Ziołowe środki zdobywają rynek, wg badań 18,6% dorosłych w USA stosowało podobne preparaty w 2002 roku, w porównaniu z 12,1% w 1997 i 2,5% w 1990 roku. Zioła są reklamowane jako „bezpieczne, „preparaty medycyny naturalnej” lub „niegroźne środki”. Niestety, wiele z podobnych mieszanek ziołowych sprzedawanych bez kontroli, jest skażonych środkami farmakologicznymi (w tym lekami psychotropowymi) i metalami ciężkimi (np. ołowiem i barem).

W 1992 roku w Anglii grupa młodych kobiet doznała zapalenia nerek, wywołanych przez chińskie zioła. W Belgii dotkniętych niewydolnością nerek była grupa 100 kobiet! Znana jest nawet osobna jednostka kwalifikacyjna: nefropatia po stosowaniu ziół chińskich – przyczyną jest stosowanie preparatów odchudzających z ziołami chińskimi zawierającymi kwas arystocholowy. Od 1994 do 1998 roku zaobserwowano 20 przypadków niewydolności nerek w jednym tylko szpitalu Shin-Kong Wu Ho-Su w Taipei, w Tajwanie, spowodowanej przez spożywanie chińskich, roślinnych preparatów odchudzających. Co ciekawe, w badaniach na szczurach stwierdzono, że główny składnik chińskiej mieszanki odchudzającej – kwas arystocholowy  wywołuje nowotwory!

Również w Polsce odnotowano wiele przypadków klinicznych, w tym obejmujących nieodwracalne uszkodzenia nerek:„Pacjent w wieku 17 lat, ze wskaźnikiem masy ciała 32,2 kg/m2, w ciągu 4 miesięcy stracił 20 kg, stosując między innymi preparaty ziół chińskich. W krótkim czasie u pacjenta doszło do rozwoju nadciśnienia tętniczego, cech niewydolności nerek aż do rozwoju schyłkowej niewydolności nerek. Na podstawie biopsji nerki potwierdzono u pacjenta obraz nerki zejściowej z nasileniem przewlekłych i nieodwracalnych zmian w obrębie kłębuszków, jak i śródmiąższu. Przebieg opisywanej nefropatii może być różnorodny, zazwyczaj jednak prowadzi do szybko postępującej niewydolności nerek,aż do schyłkowej niewydolności nerek, a także może się przyczyniać do powstawania nowotworów dróg moczowych.

Jednym z najczęstszych, nielegalnych dodatków w preparatach ziołowych (w tym chińskich) pozostaje sibutramina... więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *