Tribulus Terrestris – Badania

Phytomedicine. 2008 styczeń;15(1-2):44-54

Efekty hormonalne Tribulus terrestris i jego roli w zarządzaniu dysfunkcja meskiego wzwodu – ocena stosowania na ssakach z rzędu naczelnych, królik i szczur.

Gauthaman K, Ganesan AP.

Wydział Położnictwa & Ginekologii, Yong Loo Lin Szkoła Medycyny, Narodowego Uniwersytetu w Singapur, 5 Lower Kent Ridge Road, 119074 Singapur.

Hormonalne efekty Tribulus terrestris (TT) został oceniony na ssakach z rzędu naczelnych, króliku i szczurze, by zidentyfikować jego przydatność w zarządzaniu dysfunkcji wzwodu (ED). Ekstrakt/ wyciąg z TT był administrowany dożylnie w dawce 7.5, 15 i 30mg/kg, na ssakach z rzędu naczelnych dla wnikliwych badań. Króliki i normalne szczury leczone przy pomocy 2.5, 5 i 10mg/kg ekstraktu TT ustnie/oralnie przez 8 tygodni, dla chronicznych badań. Ponadto, wykastrowane szczury zostały leczone albo testosterone cypionate (10mg/kg, dwa razy na tydzień przez 8 tygodni) lub TT ustnie (5mg/kg codziennie przez 8 tygodni). Próbki krwi zostały przeanalizowane dla testosteronu (T), dihydrotestosterone (DHT) i siarczan dehydroepiandrosterone (DHEAS) .

Zanotowano u ssaków z rzędu naczelnych, wzrost T (52%), DHT (31%) i DHEAS (29%) przy 7.5mg/kg były statystycznie znaczne. W królikach, zarówno T, jak i DHT było zwiększone porównywalnie, by skontrolować jakkolwiek, tylko wzrosty w DHT (przy 30% i 32% – 5 i 10mg/kg) byly statystycznie ważne. W wykastrowanych szczurach, wzrosty w poziomach T o 51% i 25% zostały zaobserwowane/ zanotowane z T i TT odpowiednio każdemu z osobna były statystycznie znaczne. TT zwiększa kilka hormonów płci, prawdopodobnie z powodu obecności protodioscin (substancja aktywna) w ekstrakcie. TT może być pożyteczny.

Jak widać, TT może stosunkowo być wart uwagi, sęk w tym że niema róży bez kolców, dodatnia biosynteza DHT zarówno przyśpiesza mozliwe negatywne skutki uboczne – przerost prosty, wypadanie włosów etc.

Tłumaczył: Infamous

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *