Wątroba zregenerowana

Wątroba jest narządem posiadającym niezwykła zdolność do regeneracji, żeby jednak mogła naprawić swoje struktury potrzebuje ku temu odpowiednich warunków. Stosując różnego rodzaju farmaceutyki, spędzając wieczory z piwem w ręce, odżywiając się w nieprawidłowy sposób nie tylko, że wystawiasz na próbę wytrzymałość swojej wątroby, to na dodatek nie dajesz jej szans na odkręcenie negatywnych skutków Twojej bezmyślności. Jeśli do tej pory nie przejawiałeś zainteresowania kondycją tego narządu, przyszedł w końcu czas by poświecić mu odrobinę uwagi.

Po pierwsze: zmień dietę!

Nadmierne spożycie wysoko przetworzonej żywności, a zwłaszcza słodyczy, dań typu fast-food, słodkich napojów odciska piętno na Twojej wątrobie, podobnie jak nie służy jej nadmiar dostarczanej energii. Jeśli od dłuższego czasu wrzucasz w siebie co popadnie, to zmiana diety stanowi po prostu konieczność. Posiłki powinny być mniejsze, a częstsze, oparte na nisko przetworzonych, a jednocześnie lekkostrawnych produktach. Potrawy najlepiej gotować na parze, ewentualnie gotować w wodzie, dusić, piec w folii. Dzięki temu Twoja wątroba złapie drugi oddech.

Ostrożnie z alkoholem

Chociaż coraz więcej badań naukowych wskazuje, że umiarkowane dawki alkoholu mogę nieść za sobą pewne korzyści, pozytywnie wpływając na stan zdrowia układu krążenia, to póki co nikt nie podważył negatywnego wpływu etanolu na wątrobę. Jeśli oddajesz się regularnej degustacji alkoholu, a już zwłaszcza jeżeli masz w zwyczaju w każdy weekend doprowadzać się do alkoholowej utraty świadomości to czas najwyższy zaprzestać takich praktyk. Twoja wątroba prędzej czy później powie dość i może zrobić się niewesoło. Już kilka tygodni abstynencji może wyraźnie pomóc w regeneracji tego narządu… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *