Zalety spożywania dwóch bananów dziennie

Zalety jedzenia bananów

Banany to jeden z najbardziej popularnych owoców na świecie. Cenione są głównie ze względu na bogactwo wartości odżywczych, dostępność i stosunkowo niską cenę. Czy zdajesz sobie sprawę jakie korzyści może przynieść ci ich regularne spożywanie? Jedzenie dwóch bananów dziennie pomaga w kontrolowaniu ciśnienia krwi, utrzymaniu zdrowych jelit, utracie wagi i ochronie wzroku.


Banany zawierają sacharozę i fruktozę, cukry które nadają im słodki smak. Są bogate w witaminy oraz minerały, w szczególności witaminy B6, C, mangan i potas. Średniej wielkości banan zawiera 467 miligramów potasu, a tylko 1 miligram sodu, co może chronić przed miażdżycą. Potas pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, ale działa pozytywnie również na stan kości – zmniejsza wydalanie wapnia wraz z moczem. Dzięki temu opóźnia skutki osteoporozy.


Jak w przypadku większości owoców, zawartość składników odżywczych zmienia się w miarę ich dojrzewania. Im bardziej dojrzały banan, tym jego skórka robi się ciemniejsza. Właśnie takie owoce zawierają największą ilość TNF, białka wzmacniającego system odpornościowy. Ten składnik odżywczy chroni nas nie tylko przed infekcjami, ale także zwiększa zdolność naszego organizmu do niszczenia komórek nowotworowych.


Banany z ciemnymi plamami dużo skuteczniej poprawiają funkcje białych krwinek niż banany zielone, dlatego nie warto ich wyrzucać i spisywać na straty. Dojrzałe owoce są także łatwiejsze do strawienia i dzięki słodkiemu smaku mogą stanowić substytut słodyczy.


Jeżeli zależy nam na lepszym wykorzystaniu prozdrowotnych właściwości bananów, warto spożywać jeden lub dwa dziennie. Nie ma przeciwwskazań przed jedzeniem ich podczas diety odchudzającej. Mimo tego, że są bardziej kaloryczne niż inne owoce to mnogość ich zalet przemawia zdecydowanie na ich korzyść. Kaloryczność bananów nie jest aż tak duża, aby mogła zaszkodzić naszej sylwetce. Pamiętaj tylko o uwzględnieniu bananów w swoim bilansie kalorycznym.

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *