ZMA -”Brać czy nie brać?”

5_article_56a87a2ca73d7_article_v3

Źródło zdjęcia

Jak ostatnio zauważyłem, większość sportowców zaczyna rezygnować z tego suplementu bądź nie wiedzą, po co on jest. Połączenie cynku i magnezu, dwóch pierwiastków, których skądinąd brakuje sportowcom, może zwiększyć poziom hormonów anabolicznych. Magnez wchodzi w skład ponad 300enzymów – białek przyspieszających reakcje chemiczne – a cynk potrzebny jest do prawidłowego trawienia, czynności enzymatycznych i do produkcji niektórych hormonów. Te dwa minerały niezbędne są dla zapewnienia optymalnego metabolizmu, więc gdy następuje ich brak, metabolizm może ulec zwolnieniu.
Jeśli chodzi o cynk, szacuje sie, że około 30% dorosłych ma niedobór tego pierwiastka.Dlaczego taki problem?
Otóż poziom testosteronu jest częściowo regulowany przez cynk, dlatego w przypadku niedoboru cynku może dojść do obniżenia poziomu testosteronu we krwi, a to jak wiemy, nie jest dobre dla mięśni! 😉
Można by sądzić, że jeśli sie je dużo mięsa, które jest bogate w cynk, wówczas będzie się mieć dużo cynku. Ale gdy sie intensywnie trenuje, wówczas łatwo o niedobór tego pierwiastka. Intensywny trening w połączeniu ze zbyt małym spożyciem cynku może doprowadzić do spadku testosteronu i zwiększenia uszkodzeń wywołanych działaniem wolnych rodników.
Nie jest znany sposób, w jaki cynk reguluje poziom testosteronu we krwi, choć proponuje sie tu szereg teorii, np.cynk może mieć wpływ na zmniejszenie szybkości inaktywacji testosteronu w wątrobie.Jeśli chodzi o magnez, to jego wszechobecność powoduje, że jest on ważnym pierwiastkiem. Jednakże pozyskanie go z diety może być jeszcze bardziej problematyczne, gdyż do najbogatszych źródeł magnezu należą nieprzetworzone ziarna i orzechy.
Podawanie asparaginianu magnezu przez 14dni (365mg dziennie) zmniejsza ilość kortyzolu, „hormonu stresowego” we krwi o 25% u osób jeżdzących na rowerze. Zatem teoretycznie magnez działa antykatabolicznie, skoro wiadomo, że wysoki poziom kortyzolu powoduje rozpad białek mięśniowych.Jasne, że potrzeba nam zarówno cynku, jak i magnezu, ale co się stanie, gdy je połączymy??
Obydwie te substancje działają anabolicznie i są niezbędne dla przyrostu masy mięśniowej (choćby w teoretyce, w praktyce ciężko wywnioskować). W kulturystyce chodzi przecież o to, by beztłuszczowa masa ciała rosła, a masa tkanki tłuszczowej malała. Jednakże to dobry znak, gdy poziom IGF-1 i testosteronu idą w górę.

Wnioskując po informacji na górze,powinnismy sądzić, że sportowcy powinni stosowac suplementy cynku i magnezu?
Oczywiste jest, że intensywny trening zwiększa zapotrzebowanie na oba te minerały. Połykanie ich w pigułce w ilości zalecanego dziennego zapotrzebowania nie zaszkodzi, ale bez przesady. Jednak radzę nie przekraczać dawki 30mg cynku dziennie ani 6-8mg/kg wagi ciała magnezu dziennie.

Krótkie przedstawienie omawianych składników mineralnych:

CYNK:

Co to jest?
Pierwiastek śladowy służący jako koenzym w większości wazniejszych przemian anabolicznych.
Pokarmy bogate w cynk?
Mięso (najlepsze źródło), wątroba, jajka, owoce morza, pełne ziarna zawierają cynk o mniejszej przyswajalności.
Ile powinno sie zjadać?
Zalecane dzienne zapotrzebowanie cynku wynosi:
12mg dla kobiet.
15mg dla mężczyzn.
Nie powinno się przekraczać 30mg dziennie.

 

MAGNEZ:

Co to jest?
Pierwiastek śladowy niezbędny dla przetwarzania materii, a zwłaszcza w procesie przewodnictwa nerwowego, skurczu mięśni i wszelkich procesów zależnych od energii. Jest to także składnik kości i zębów, tkanek miękkich.
Pokarmy bogate w magnez?
Orzechy, rośliny strączkowe, nieprzetworzone ziarna (80% magnezu traci sie poprzez usunięcie zewnętrznej powierzchni ziarna)
Ile powinno sie zjadać?
-Mężczyzni 350mg dziennie
-Kobiety 280mg dziennie.
Nie powinno się przekraczać 6-8mg na kilogram wagi ciała dziennie.

Osobiście stosowałem ZMA Olimpa (sfd.pl/sklep/olimp) , ZMA Ultimate Nutrition – polecam :-))

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w ZMA polecam sprawdzić ranking najlepszych ZMA, który możesz znaleźć: TUTAJzmax_800x800

 

Coraz częściej poleca się także tzw.„Zma apteczne”, czyli połączenie Zincas Forte + FilomagB6
Zincas Forte – 1tabletka: 15mg cynku (czyli tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie cynku)
Filomag B6 – 3-6tabletek (w skrócie jest to asparginian magnezu i witamina B6)

Gdzie to można kupić??
W aptece.
Idziemy do pierwszej lepszej apteki i prosimy o Zincas Forte i FilomagB6. Jak dobrze pamiętam, Zincas Forte jest na recepte, więc musimy ładnie poprosić, bądz jak nam nie sprzedadzą iść do następnej apteki. W praktyce sprzedają bez recepty.

Jak to wygląda w praktyce?
Dokładnie bierzemy odpowiednią ilość zincas forte (1tabl.) + filomagB6 (3-6tabl) na noc.
To uzupełnienie niedoborów ewentualnych, a nie testosteronu jak większość ludzi uważa, choć odnośnie testosteronu to głownie cynk odgrywa najważniejszą tu rolę.

Podsumowując
Jeśli masz lub możesz mieć niedobory tych pierwiastków, prowadząc dziwny tryb życia (jak większość ludzi coraz częściej) czyli: papierosy, ciężka praca, stres, alkohol, nienajlepsza dieta, brak wystarczającej ilości snu (regeneracji) itp., to ZMA polecam jak najbardziej 🙂

Dodam jeszcze od siebie, że u mnie stanowi on podstawowy suplement podczas cykli, jak i w przerwie od cykli stosuje go (przecież to są składniki mineralne, potrzebujemy ich ciągle)

Pozdrawiam 🙂
Autor: DaroNigga (sfd)

Komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *