„Articulate Muscle: The Male Body in Art” w 1976 roku w Nowym Jorku

W 1976 roku odbyło się bardzo ciekawe i zarazem niecodzienne wydarzenie, które połączyło sztukę z kulturystyką. W Nowym Jorku w prestiżowym muzeum „The Whitney Museum of American Art” zorganizowano przedsięwzięcie o nazwie „Articulate Muscle: The Male Body in Art”, do którego zaproszono jednych z najlepszych ówczesnych kulturystów. Byli to: Arnold Schwarzenegger, Ed Corney i Frank Zane. Mieli oni przed licznie zgromadzoną publicznością, w liczbie ok. 2500 osób, zaprezentować swoje wyrzeźbione jak posągi sylwetki. Całość pokazu była oceniana przez 6 artystów z branży sztuki. Charles Gaines, główny organizator imprezy, chciał tym sposobem wywołać dyskusję przed licznie przybyłą publicznością, głównie akademicką na temat ich ciał, ale nie w kategoriach sportowych lecz rzeźbiarzy, którzy „wykuwają” swoje mięśnie za pomocą sztang i sztangielek.

mfzgRFA

Sfilmowany fragment powyżej opisanego przedsięwzięcia miał pojawić się w kultowym już filmie „Pumping Iron” (polski tytuł: „Kulturyści”), jednak ostatecznie nie pojawił się w finalnej wersji filmu. Dopiero 25 lat później przy okazji wypuszczenia specjalnej wersji kulisów powstawania „Pumping Iron” widzowie mogli zobaczyć ową scenę na własne oczy.

 

Więcej ciekawostek z dawnych lat w temacie na forum: http://www.sfd.pl/Echa_Minionych_Lat__Dawne_zawody,_zawodnicy,_wydarzenia_-t977448.html

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *