BCAA i  witamina B6 pomagają schudnąć

Naukowcy sprawdzali czy podawanie aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) z witaminą B6 wpłynie na mięśnie i pozbywanie się tkanki tłuszczowej.

Badanie

Badanie dotyczyło 42 kobiet. Zastosowano dietę o deficycie 500 kcal dziennie. Uczestniczki zostały losowo przydzielone do grupy otrzymującej BCAA (6 g / dzień) z witaminą B6 (40 mg / dzień) lub placebo.

Wyniki

Według naukowców utrata masy ciała nie była znacząco zależna od suplementacji BCAA i witaminy B6. Jednak w tej grupie stracono średnio 2.43 kg, a w grupie placebo tylko 1.64 kg. Jak na 4 tygodnie nie jest to może rewelacyjny wynik, jednak istnieje znacząca różnica między grupami. 0,79 kg w skali 4 tygodni to 9,48 kg w skali roku (gdyby utrata wagi była podobna w kolejnych miesiącach).

Ponadto zastosowano niezwykle małą dawkę BCAA, bo czym jest 6 g dziennie. BCAA miało też wpływ na tkankę tłuszczową, poprawiało proporcje obwodu talii do bioder.

Referencje:

Novin ZS i in. „The Weight Loss Effects of Branched Chain Amino Acids and Vitamin B6: A Randomized Controlled Trial on Obese and Overweight Women.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30841823

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *