Codzienna drzemka dobra dla serca

Czy należysz do osób, które pozwalają sobie na luksus drzemania w ciągu dnia? W dzisiejszych czasach zabieganego życia w pośpiechu i ciągłej pracy, nie każdy może pozwolić sobie na chwilkę odpoczynku i snu w ciągu dnia. Spora część osób w szczególności mężczyzn praktykuje kilkanaście minut drzemki w ciągu dnia. Czy wiesz, że drzemka może zrekompensować umiarkowany, sporadycznie powstający deficyt snu? Dowiedziono, że metoda ta jest korzystna dla serca.

sen

Drzemka może obniżyć ciśnienie krwi
Gdy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, Twoje serce zmuszone jest do większej i cięższej pracy. Warto więc kontrolować ciśnienie krwi, monitorując je nawet we własnym domu. Co zrobić kiedy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie? W niektórych przypadkach zmiana stylu życia może korzystnie wpłynąć na jego obniżenie, zwłaszcza jeśli nie odbiega ono znacząco od normy. Jeśli ciśnienie krwi jest bardzo wysokie i utrzymuje się przez dłuższy czas, należy odwiedzić lekarza, który dopasuje odpowiednie leki. Nieleczone nadciśnienie, prowadzi do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych, dlatego bezwzględnie musi być leczone.

Sporo mówi się o zdrowym odżywianiu, o tym jaką ważną rolę spełnia ono w kwestii zdrowia organizmu, ale co z regeneracją i snem? Wystarczająca ilość snu ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a co ważne może również pomóc w kontroli ciśnienia krwi. Brak snu lub kiepski sen może podnieść poziom kortyzolu – hormonu stresu. Wzrost kortyzolu, zwiększa ciśnienie krwi oraz sprzyja magazynowaniu tłuszczu w organizmie.

Zawsze warto poznawać choćby niewielkie czynniki, które wpływają na poprawę naszego zdrowia i jakości życia. Oczywiście nie należy przesadzać z długością drzemki, ani zastępować nią regeneracji nocnej. Nawet jeśli pozwalasz sobie na krótkie drzemanie w ciągu dnia, nadal potrzebujesz minimum 7 godzin snu na dobę, aby uzyskać odpowiednią regeneracje i zdrowie. Jesteśmy zaprogramowani do spania w nocy, kiedy ciało i umysł potrzebuje wyciszenia i wyłączenia się na kilka godzin w celu regeneracji sił na kolejny dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć o drzemce?
Nie śpij zbyt długo w ciągu dnia, ponieważ możesz zakłócić swój wewnętrzny zegar organizmu, wynikiem czego trudniej będzie Ci zasnąć w nocy. Krótka drzemka w ciągu dnia może wpłynąć korzystnie na Twoje serce, ogólne zdrowie oraz regenerację. Zaobserwowano, że człowiek ma zdecydowanie lepszą pamięć, po krótkiej drzemce, dlatego warto to wykorzystać przed rozpoczęciem nauki np. do ważnego egzaminu. Ta forma krótkiej regeneracji może sprawić, że jesteś bardziej produktywny w tym co robisz.

Podsumowanie
Drzemka w ciągu dnia, wpływa pozytywnie na zdrowie serca, ale musisz pamiętać, że nie zastąpi Ci ona zdrowej diety, ćwiczeń, ani snu w nocy. Jeśli możesz pozwolić sobie na krótki odpoczynek w ciagu dnia, ogranicz go do max 45’. Dłuższe drzemki mogą sprawić, że będziesz miał większe problemy ze snem w nocy, co utrudni proces całkowitej regeneracji.

Inez Gorońska – Mistrzyni Polski Bikini Fitness

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *