Częste ważenie sprzyja odchudzaniu? Badania naukowe

Naukowcy udostępnili wagi 162 osobom i zachęcali do regularnego ważenia się. Badani z grupy interwencji wysyłali naukowcom swoje wyniki, a oni prezentowali wagę w postaci wykresu.

Celem była utrata 10% masy ciała. Jeśli osoby jadły za dużo, otrzymywały radę by ograniczyć jedzenie (szczególnie przekąski lub wysokokaloryczne desery). Grupa kontrolna była zachęcana do zrzucania wagi, ale nie dostawała porad. Osoby z grupy interwencji straciły średnio 2.6 ± 5.9 kg, a z kontrolnej 0.5 ± 4.4 kg w pierwszym roku. Już samo posiadanie wagi i konieczność do częstego korzystania z niej jest samo w sobie motywacją do obniżenia masy ciała.

Tylko 9% osób z grupy eksperymentalnej straciło zakładane 10% masy ciała. Naukowcy i tak uznali to za sukces, gdyż każde zmniejszenie wagi ciała ma znaczenie zdrowotne. Regularne ważenie może mieć znaczenie dla odchudzania.

Referencje: 1.Pacanowski CR “Frequent Self-Weighing and Visual Feedback for Weight Loss in Overweight Adults”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26064677
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *