Dlaczego warto stosować melatoninę przed wysiłkiem fizycznym?

Preparaty zawierające melatoninę polecane są najczęściej osobom mającym problem ze snem, pracującym w trybie zmianowym oraz dużo podróżującym po świecie i pokonującym duże odległości. Okazuje się jednak, że środki te mogą mieć również inne zastosowanie. Istnieją powody ku temu by przyjmować je przed wysiłkiem fizycznym.

Melatonina – co to takiego?

Melatonina jest substancją zaliczaną do hormonów, produkowaną w ośrodkowym układzie nerwowym przez komórki znajdujące się w części mózgu zwanej szyszynką. Jej biologiczna rola polega głównie na regulowaniu rytmu dobowego snu i czuwania. Melatonina dostępna jest także w postaci syntetycznej jako składnik leków wydawanych bez recepty, a zalecana bywa najczęściej w zaburzeniach snu związanych z pracą zmianową, ze zmianą stref czasowych bądź też wynikających z innych powodów.

Melatonina w sporcie

Melatonina z pewnością nie jest typowym środkiem stosowanym we wspomaganiu wysiłku. Sportowcy sięgają po nią głównie ze względu na jej korzystny wpływ na jakość snu. Odpowiednio głęboki sen jak wiadomo przekłada się na lepszą regenerację. Okazuje się jednak, że melatonina posiada inne, interesujące właściwości. Szczególnie interesujący wydaje się jej potencjalny wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu. Co istotne, powyższa zależność nie jest jedynie spekulacją, a znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych. Najistotniejsze jest to, że wspomniany efekt suplementacji jest szczególnie wyraźny przy przyjmowaniu melatoniny przed treningiem fizycznym!

Zródło:
http://potreningu.pl/articles/3675/dlaczego-warto-stosowac-melatonine-przed-wysilkiem-fizycznym

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *